Téli balesetek? Szakorvos tanácsai a megelőzéshez, gyógyuláshoz

Télen nem csak a téli sportok szerelmesei szenvedhetnek gyakrabban balesetet, de az idősebbek is. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos arra figyelmeztet, hogy a csúszós utak, és a nem elég körültekintő sportolás okozta balesetek megelőzhetők és szükség esetén hatékonyan kezelhetők. 

Ezek a balesetek legfőbb okai

– Télen sokkal jellemzőbbek az elcsúszás, elesés miatti sérülések, megnő a rándulások, húzódások, kartörések száma, a combnyaktörés sem ritka. Ez utóbbinak az idősebb korosztályban akár súlyos következményei is lehetnek a meggyengült csontszerkezet miatt – mondja dr. Páll. – A fiatal- és középkorosztály leginkább bokaficam, csukló- és alkartörés miatt fordul orvoshoz. Ez sokszor azért van, mert néhányan elővigyázatlanul kezdenek a téli sportokhoz, holott a korcsolyázás, a síelés, de akár a szánkózás is számos veszély forrása lehet. Az egyik legjellemzőbb sérüléstípus síelés során a térd elülső keresztszalag sérülése, amely aktív korban jellemzően műtéttel gyógyítható.

Tanácsok elcsúszás ellen

  • A recés talpú cipő segítheti a jobb tapadást, de ha nincs ilyen, húzzunk a lábbelinkre zoknit. Ajánlatos a környékbeli csúszós utak rendszeres felszórása is.
  • Hordjunk magas szárú, vastagabb kesztyűt, ez védi a kezet, ha rá kell támaszkodnunk.
  • Akik hajlamosak elcsúszni, jól teszik, ha jól bélelt nadrágot, kabátot hordanak, hogy eséskor védjék az ízületeket.
  • Idősebbek, vagy gyengébben látók lehetőleg ne sötétedés után induljanak bevásárolni, mert ekkor még a szatyrok is nehezítik az egyensúlyozást.

foto:mindenamihallas.hu

Tanácsok a sportbalesetek elkerüléséhez

  • Téli sportok esetében fontos a jó erőnlét, amely többhetes felkészítő tréninggel érhető el. Az intenzív síelés a nagyobb magassággal járó alacsonyabb oxigénkoncentráció miatt is igénybe veszi a szervezetet, ezért ajánlott hónapokkal korábban megkezdeni a kardioedzést.
  • Aki komolyan szeretne felkészülni, és biztonságosan szeretne mozogni, érdemes részt vennie előzetesen egy orvosi kivizsgáláson.
  • A sportolás előtti bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a baleseti kockázatot.
  • Csak biztonságos, kijelölt pályákon, területeken síeljünk, snowboardozzunk, korcsolyázzunk.  
  • A szánkón a gyereket a szülő mögé ültessük, így elkerülhető, hogy borulás esetén a nagy súlyú szülő ütközési energiáját is viselnie kelljen. 
  • Mivel a legtöbb baleset délután, a sportolás végén történik, ügyeljünk rá, hogy ha fáradtak vagyunk, tartsunk pihenőt. 
  • Az alkohol nem csak azért veszélyes sportoláskor, mert csökkenti a koncentráló képességet, de értágító hatása miatt a kihűlés esélyét is növeli.

Ha megtörtént a baj – így segíthet az orvos

baleset fájdalomcsillapítás kollagén

 

 

Amennyiben mégis baleset történt, és szükséges, nyilvánvalóan mentőt kell hívni. Ha csak kisebb mértékű a trauma, elégséges lehet az otthoni pihentetés, felpolcolás, jegelés, rugalmas pólya felhelyezése, vény nélküli fájdalomcsillapító szedése is. Ugyanakkor komolyabb vagy ismétlődő esetben orvoshoz kell fordulni, hogy megszülessen a pontos diagnózis és fény derülhessen a mögöttes okokra is. Hosszú távon jó hatású lehet néhány természetes hatóanyagokat alkalmazó terápia, például az orvosi kollagén kúra, amely tulajdonképpen egy injekció-sorozat. Az alkalmazott ampullák speciálisan előállított kollagént és olyan segédösszetevőket tartalmaznak, amelyek gyors és hatékony javulást biztosítanak az ízületi fájdalmak, sérülések esetén. A készítményeket testtáj és a fájdalom jellege szerint fejlesztették ki, így hatékonyabb, specifikus terápiát tudnak nyújtani – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – A sérülések típusa szerint jól beválhat még a mágneses terápia, a lökéshullám terápia, illetve fontos a sérülékeny ízület környéki izmok megerősítése gyógytornával.

Forrás: Fájdalomközpont