Fáj a könyöke, ha emel? Ez lehet az oka

A könyökfájdalomnak számos oka lehet, nem ritkán a gyakran ismétlődő mozdulatok, a nagy terhelés vagy éppen egy sérülés eredményezi a problémát.

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa a könyökben jelentkező fájdalom lehetséges okairól beszélt.

 

A könyökfájdalom gyakori okai

Ha a könyökünk akkor fáj igazán, amikor egy tárgyat emelünk fel, elsősorban azt kell végiggondolni, nem történt-e konkrét sérülés vagy nem végzünk-e olyan tevékenységet, ami a repetitív mozdulataival túlterhelte az ízületet.

Teniszkönyök

A teniszkönyök tipikusan egy túlterhelés miatt létrejövő probléma. Azért nevezik így, mert ha nem megfelelő a teniszező technikája, könnyen kialakulhat a fájdalom, különösen fonákütéseknél, amikor összehúzódnak az alkar izmai (természetesen ez nem csak teniszjátékosoknál fordulhat elő). Ennek az az oka, hogy ha a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák keletkeznek, ami egy állandó gyulladásos állapothoz vezethet. Kezdetben csak a könyök behajlítása okoz fájdalmat, de később már a csavaró, szorító mozdulatok, az írás és a tárgyak megragadása is nehézséget okozhatnak, az érintett izmok meggyengülése miatt. Külsőleg duzzanat is jelentkezhet, ami érintésre nagyon fáj, ilyenkor akár még éjszaka, pihenés közben sem múlik el a fájdalom. A pihentetés ilyenkor szükségszerű, hiszen minden mozdulatot kínzó érzést okozhat.

Foto:123rf.com

Alkari alagút szindróma

Az alkari alagút szindrómának is nevezett kórképben a perifériás idegek összenyomódása zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség forrása lehet. Ezen idegek ínak, izmok, lüktető verőerek és csontok között futnak, melyek helyenként valóságos alagutat képeznek az ideg körül. Ha ezekben az alagutakban valami miatt fokozódik a nyomás, az idegek elektromos vezetőképessége romlik. A könyök magasságában kialakult nyomásos helyzetre a kezek gyengesége, az ujjakban érezhető zsibbadás, érzéketlenség, illetve az ujjak mozgatásának, koordinálásának nehézsége hívhatja fel a figyelmet. Az alagút szindróma azonban bármely testrészben okozhat tüneteket. Ha a nyomás az ideggyököt éri, az kisugárzó fájdalom forrása is lehet, melyet akár közel 1 méter távolságban érezhetünk az eredeti októl.

Sérülés, törés, diszlokáció

Leggyakrabban egy-egy esés következtében tud megsérülni a könyök, amelynek eredményeképpen a felkar- és az alkarcsont eltávolodhatnak egymástól. A könyök diszlokációjának tünete lehet az érzéskiesés, a csukló, a kéz, az ujjak mozgatásának képtelensége, a csukló vagy a könyök behajlításának nehézsége, és nyilvánvalóan a tárgyak felemelésének nehézsége vagy lehetetlensége. A törés még ennél is egyértelműbb panaszokat okoz, a komoly fájdalom és a mozgatási képtelenség olyan tünetek, amelyekkel gyorsan orvoshoz fordul az érintett.

Golf- vagy teniszkönyök? A pihentetés nem elég!

Arthritis

Az arthritisnek két típusa érintheti a könyököt, a rheumatoid arthritis és az osteoarthritis. A rheumatoid arthritis egy autoimmun betegség, amely az érintett ízületek gyulladását, duzzanatát és fájdalmát okozza, és az idő előrehaladtával tartósan károsítja az ízületet. Az osteoarhritis a csontok végén lévő porcokat érinti, és ahogyan a porcok kopnak, a csontok dörzsölődése egyre nagyobb problémát, fájdalmat okoz. Egy-egy könyöksérülés idővel arhritishez is vezethet, amelyre a fájdalom túl olyan tünetek is felhívhatják a figyelmet, mint az ízület merevsége, vagy bizonyos irányú mozgások végrehajtási nehézsége.

A pihentetés és a kezelés is segít

Elsősorban tisztázni kell, pontosan mi okozza a könyök fájdalmát, mozgatásának nehézségét, ezért szükséges a fizikális vizsgálat és esetleg valamilyen képalkotó eljárás, hiszen a fentieken túl akár például a nyaki gerincsérv is okozhat könyökbe kisugárzó fájdalmat – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa. – Bármi is legyen a háttérben, az akut, erősen fájdalmas időszakban mindenképpen kímélet, a könyök pihentetése szükséges. Ebben jelentős segítség lehet egy könyökvédő, könyökrögzítő. Természetesen a törést és a diszlokációt gyakran sebészileg kell kezelni, más esetekben pedig jelentős segítséget az adott állapotnak megfelelő orvosi eljárás.

Eleinte csak hajlításkor fáj – így kezelhető a teniszkönyök

A túlerőltetésnél, teniszkönyöknél és a rheumatoid arthritisnél (utóbbinál immunológiai bázisterápia az alapvető kezelés) hasznos a csont-ín találkozáshoz injektált hialuronsav, ami csökkenti az alkar feszítő izmainak eredésénél a gyulladást, hozzájárul a gyulladt szövetek regenerációjához. Injektáláskor lágyrészekhez kifejlesztett speciális biokompatibilis hialuronsavat használatos, ami bizonyítottan hatékony. Ugyancsak jó eredmény érhető el a szintén injekciókúraként alkalmazható orvosi kollagén terápiával, illetve hosszabb távon a szúrással nem járó lökéshullám terápiával, amelyek egymással is kombinálhatók. Az alagút szindróma krónikus eseteiben kollagén injekció beadásával, lökéshullám terápiával próbálkozhatunk, de a súlyosabb, konzervatív kezelésre nem javuló esetekben műtéti úton kell felszabadítani a sínylődő ideget. 

Forrás: Fájdalomközpont