Az elülső keresztszalag sérülés az egyik leggyakoribb sportsérülés. A térdízület egyik legfontosabb stabilizátora az elülső keresztszalag szakadása után az ízület instabilitása következik be. A sérülés leggyakrabban a térd oldalirányú kimozdulásával, a lábszár fokozott kicsavarodásával jön létre.
A térd problémái
A korai ízületi kopás (arthrosis) elkerülése miatt, illetve egy jó funkciójú stabil térdízület elérése érdekében a cél az ízület stabilizálása. Megfelelően megerősített combizomzattal és jó statikával a hétköznapi életben elkerülhető a műtét, bár a mikroinstabilitás következtében továbbra is fennáll a kopás veszélye.

Fotó: 123rf.com
A térdízületet igénybevevő tevékenység vagy sport esetén a szalagpótlás javasolt. Elülső keresztszalag sérülés gyanúja esetén artroszkópiát végeznek, melynek során igazolják, vagy kizárják az elülső keresztszalag szakadását, megállapítják a sérülés pontos helyét, ellátják az ízület egyéb képleteinek sérülését. A szalagplasztika utáni rehabilitációs protokoll betartása rendkívül fontos! A gyógytornász által irányított speciális személyre szabott gyógytorna végzése a gyors és hatékony felépülés alapfeltétele.
Az erőltetett fizikai aktivitás is káros a térdízületnek
Azon középkorú emberek esetén, akik magas szintű fizikai aktivitást végeznek, nagyobb eséllyel károsodik a térdízület, és megnő a csont- és ízületi gyulladás kialakulásának kockázata.
A kevésbé megterhelő mozgásformák, mint az úszás, kerékpározás védik a beteg porcot, és megelőzik a betegség kialakulását. Azonban további vizsgálatok szükségesek annak eldöntésére, hogy a magas, illetve az alacsony aktivitást igénylő mozgásformák hogyan befolyásolják a kialakult betegség előrehaladását.
Forrás: https://napidoktor.hu/index
[…] fiatalabb korban a térdfájás oka lehet valamilyen megerőltetés, sport-sérülés, vagy bursitits, azaz […]
[…] problémák: a térd is fokozottan megfeszül, túlterhelődik, és emiatt később térdízületi problémák […]