Kamaszkori munka

A kamaszok sokszor igénylik, hogy saját pénzük legyen, olyan, amit maguk szereztek, és amivel éppen ezért azt tehetnek, amit akarnak. Valójában a pénzszerzésen kívül más előnye is van, ha dolgozik a gyermekünk.

Nagyon fontos, hogy megtanulják a gyerekek, hogyan kell felelősségteljes életet élni, amihez hozzátartozik a pénz értékének megismerése, ami rendkívül nehéz feladat!

A felelősségtudatot úgy alakíthatjuk ki csemeténkben, hogy fokozatosan, de egyre komolyabb feladatokat bízunk rá! Meg kell tanulnia, hogy vannak dolgok, amik rajta múlnak és, ha nem teszi a dolgát, akkor baj történhet! Nagyfokú felelősségtudat kell ahhoz, hogy valaki munkát vállalhasson, ugyanakkor ez meg is erősíti a kamaszokat.

Büszkévé teszi őket, hogy van olyan pénzük, amiért megdolgoztak, de jobban be is osztják az ilyen jellegű jövedelmet, mint az olyat, amit otthonról ,,csak úgy” kaptak. A diákmunka-közvetítők megkülönböztetnek 18 éven aluliak és -felüliek számára adható munkákat.

diak-001

A nyári szünetben már 15 éves kortól, a tanév alatt viszont csak 16 éves kortól vállalhatnak munkát a fiatalok, a nagykorúságukig szülői engedély szükséges. Ezek a közvetítő irodák, a munkajogi törvény alapján, a gyerekek számára megfelelő munkákat gyűjtenek, és rendszeresen ellenőrzik a munkáltatókat, hogy megfelelőek-e a körülmények.

Természetesen, szolgáltatásukért díjat kérnek az ügyfeleiktől. Alapvetően a megrendelőkből élnek, de a diákoknak is fizetniük kell tagdíjat. Ez az összeg nem túl magas ahhoz képest, hogy biztonságban tudhatjuk a gyermekünket egyrészt a munkavégzés ideje alatt, másrészt nem kell tartanunk attól sem, hogy a főnöke esetleg nem fizeti ki.

Sajnos, nagyon elterjedt a diákok között is a fekete munka. A bejelentés nélküli munka nyilvánvalóan jobban fizet, ha megtörténik a kifizetés egyáltalán. Szomorú, de minden nyáron hallani becsapott gyerekekről, akik nem annyit,  nem annyiért, esetleg  nem azt és nem ott dolgoztak, ahogy az eredeti szóbeli megállapodásból kiderült.

Alaposan kérdezzük ki szemünk fényét mielőtt elindul a Balatonra, vagy akár külföldre egy jó ajánlat ígéretével, és mindenképpen ismerkedjünk meg az önjelölt főnökkel, nehogy bajba kerüljön naiv gyermekünk!

Forrás: