Vitaminok A-Z-ig – miért szükségesek a számunkra?

Az A-vitamintól a krómig

A vitaminok és ásványi anyagok számtalan okból fontosak szervezetünk számára. Az A-vitamintól kezdve a kalciumig vagy a krómig, igen fontos, hogy táplálékunkkal elegendőt vigyünk be testünkbe mindegyik fajtából. De tudjuk-e, miért szükségesek?

Szervezetünkben nélkülözhetetlen szerepük van a különböző vitaminoknak és ásványi anyagoknak. Jelentős mértékben hozzájárulnak a test megfelelő működéséhez. Tudjuk-e viszont, miért szükségesek a számunkra?

Íme egy kis vitamin- és ásványi anyag ABC

1.A-vitamin: egyik típusa állati eredetű. Segít látni éjjel, vörös vérsejteket termelni, harcolni a fertőzések ellen. A másik A-vitamin típus növényi eredetű – azért szükséges, mert megelőzi a sejtek károsodását, valamint az időskorhoz köthető, makuladegeneráció elnevezésű szemproblémát. Vigyázat azonban – a túl sok A-vitamin májkárosító lehet. Együnk narancsszínű gyümölcsöket, édes burgonyát és dinnyét, spenótot és egyéb zöldeket, tejtermékeket, tengeri ételeket, így garnélarákot és lazacot.

2.B1-vitamin (tiamin): ahhoz szükséges, hogy a szervezet energiává alakítsa az ételt. Az agysejtek számára is nagyon fontos. A hüvelyesek, így a fekete bab, lencse, magvak jó B1-vitamin források. A legtöbb ember beszerzi a vitamint abból, amit megeszik, de a terhes és szoptató nők számára ennél kicsit több szükséges. A cukorbetegeknek is, mivel náluk jellemzően alacsony a B1-vitamin szintje.

3.B2-vitamin (riboflavin): egy jó reggeliből már meg is lehet a napi adag. Sok dúsított kenyérhez, gabonához hozzáadják, de természetesen megtaláljuk a tojásban, spárgában, tejben és egyéb zöldségekben is. Szükséges számunkra, mert hozzájárul a jó sejtműködéshez és megelőzi a migrént.

4.B3-vitamin (niacin): ez a vitamin egy olyan „család” tagja, amely azért szükséges a szervezetnek, hogy az élelmiszert energiává alakítsa és tárolja. Segít megvédeni a bőrt és a szöveteket, s a koleszterinszintet is javíthatja. Naponta kb. egy adag (85 gramm) tonhal elfogyasztásával biztosíthatjuk a B3-vitamin mennyiséget. A sovány húsok, így a csirke, pulyka, lazac is tökéletes. A vegetáriánusok egyenek gombát, földimogyorót vagy mogyoróvajat.

5.B6-vitamin: ez a vitamin szükséges, mert a test több mint 100 féle reakciójában játszik szerepet. Egyes kutatások szerint a B6-vitamin segít a memóriavesztés ellen, premenstruációs szindrómaa és a vastagbélrák elleni védelmet is nyújt. Leveles- és gyökérzöldségekben megtalálható, de a nem citrusos gyümölcsökben, így az avokádóban, banánban, dinnyében is. Tartalmazzák a hüvelyesek, a hal, baromfi és a sovány húsok általában.

6.B12-vitamin: edzés előtt tökéletes lehet egy főtt tojás vagy zabpehely B12-vitaminnal dúsítva. Ez a vitamin ugyanis segít az ételt energiává alakítani. A sportolók közül sokan szedik kiegészítő formájában edzést megelőzően, ám nem jó ötlet csak így fogyasztani – ételekből ésszerűbb beszerezni.

egészséges tisztítószer_citrom

7.C-vitamin: a közhiedelemmel ellentétben a C-vitamin nem előzi meg a megfázást. Szükséges azonban, mivel ha már kialakultak a tünetek, a C-vitaminban gazdag narancslé, grapefruit-lé segít hidratáltnak maradni és ez is hozzájárul a jobb közérzethez. A C-vitamin a csontokat, a bőrt, az izomnövekedést is segíti. A paprika, papaya, eper, brokkoli, sárgadinnye, leveles zöldségek, valamint egyéb gyümölcsök és zöldek is tartalmazzák.

8.Kalcium: ez az ásványi anyag igen fontos a csontok és a fogak erőssége szempontjából. Az izmok megfelelő működéséhez, beleértve a szívizmot, ugyancsak szükséges. Hozzájuthatunk tej, sajt, joghurt, egyéb tejtermékek, illetve zöld leveles zöldségek, így a kelkáposzta és a brokkoli fogyasztásával. Hogy kinek mennyi kell belőle pontosan, azt a nem és a kor is meghatározza.

9.Króm: a krómból nem szükséges sok, de a vércukorszint stabil fenntartásában komoly szerepet játszik. A legtöbb felnőtt beszerzi brokkoli, fokhagyma vagy az angol muffin fogyasztásával, de a króm étrend-kiegészítő is jó választás.

A cikket folytatjuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php