Pénzjutalom a dohányzás elhagyásáért?

A Genfi Egyetem tudósai kipróbálták, mennyire hatékony módszer, ha a cigarettázóknak anyagi jutalmat ígérnek a dohányzás tartós elhagyásáért.

A Genfi Egyetem tudósai azt próbálták ki, mennyire hatékony módszer, ha a cigarettázóknak anyagi jutalmat ígérnek a tartós leszokásért. A kutatók eredményeiket a Journal of the American College of Cardiology című szaklap aktuális számában tették közzé.

Azt tudták, hogy az alacsonyabb jövedelműek között több a dohányos, a pénzbeli ösztönzésre ezért ők különösen fogékonyak lehetnek. A Genfi Egyetem Jean-Francois Etter vezette kutatócsoportja megállapította, hogy az anyagi jutalom nagyjából ugyanolyan hatásosan segít abbahagyni a dohányzást, mint a gyógyszerek vagy a leszokást segítő gyógyászati eszközök, többek között a nikotintapasz – olvasható az egyetem hétfői közleményében.

A kutatásban 800 dohányos vett részt, férfiak és nők vegyesen. Mindannyian Genf kantonban éltek, jövedelmük évi 50 ezer svájci frank (14,2 millió forint) alatt volt. A résztvevőket véletlenszerűen osztották két csoportra. Ugyan mindkét csoportnak abba kellett hagynia a dohányzás rossz szokását, ám az egyik csoport ezért egy szupermarket vásárlási utalványát kapta, amelynek értéke hétről hétre növekedett. Ha valakinek sikerült hat hónapig füstmentesen élnie, 1500 franknyi (426 ezer forint) utalvánnyal lett gazdagabb.

dohanyzas

Az első hét elteltével rendszeresen ellenőrizték biokémiai vizsgálatokkal, valóban leszoktak-e a résztvevők a dohányzásról. Hat hónap után nem járt további jutalom, azonban 18 hónap után újabb tesztnek vetették alá a résztvevőket. A vásárlási utalvánnyal ösztönzött csoport tagjainak több mint fele (55 százalék) nem gyújtott rá a kutatás első három hónapjában. A kontrollcsoport tagjainak semmiféle jutalmat nem ígértek, közülük csak 12 százalék hagyott fel a dohányzással ebben az időszakban. Hat hónap elteltével 45 százalék nem dohányzott a pénzzel nem ösztönzött csoport 11 százalékával szemben.

Ahogy a pénzjutalom megszűnt, az anyagi ösztönzéssel leszokó csoport addig füstmentes részének többsége is visszaszokott a cigarettára, 18 hónap elteltével 9,5 százalékuk nem dohányzott. A hosszú távon sikerrel leszokók aránya még így is 5,8 százalékponttal haladta meg azokét, akik jutalom nélkül váltak hosszú távon füstmentessé (3,7 százalék).

Gyógyászati segédeszközökkel és orvosságokkal ugyanilyen arányban sikerül hosszú távon leszoktatni a dohányosokat. A kutatók feltételezik, hogy utóbbiak és az anyagi ösztönzés együttes alkalmazása még hatékonyabb lehet.

Forrás: Hirado