Online portré – Dr. Labancz László

Új sorozatunk a magyar egészségügy jobbításában érdekelt és azért kiemelkedő felelősséget érző szakembereket mutat be, akiknek mindennapi munkája meghatározó az ágazat és a szakterület fejlődése szempontjából. A napidoktor.hu főszerkesztője, G. Németh György kérdéseire válaszolnak.

DrLabanczLaszloDr. Labancz László, a Sanofi Pasteur magyarországi igazgatója
A Sanofi világ egyik legnagyobb gyógyszeripari csoportja, 110 000 dolgozóval, több mint 100 országban. A Sanofi Magyarország egyik vezető gyógyszeripari vállalata, a hazai gazdaság 20 legnagyobb exportőre és 20 legnagyobb vállalata közé tartozik. Egyedülálló vállalat a régióban, szakértelme olyan nemzetközi háttérrel biztosított, amely lehetővé teszi a legmodernebb tudományos és technikai megoldásokhoz való hozzáférést. Hazánkban a tevékenységek széles körével van jelen, a klinikai vizsgálatoktól a gyártáson át a világszintű disztribúcióig.
A Sanofi Pasteur a Sanofi csoport tagja, a világ vezető vakcinakutatója, fejlesztője és gyártója, tevékenységének fókuszában az emberi egészség védelme és annak javítása áll. A Sanofi Pasteur küldetése, hogy a világon senki ne szenvedjen, vagy haljon meg olyan betegségekben, amelyek védőoltással megelőzhetőek.

napidoktor.hu: Cége a tudományos haladás élvonalában, az emberek egészségének megőrzéséért, kiváltképpen a betegségek megelőzéséért naponta több mint egymillió eurót fordít. Világvállalat, multi érdekérvényesítési és -hatáskörrel, trendeket indít és befolyásol kontinenseken átívelve. Mennyire érzékeli egy-egy földrész válságát, mint például a bennünket nagyon is érintő európai társadalmi-gazdasági gondokat?

Dr. Labancz László: Sajnos a válságot nem lehet nem érezni, direkt vagy közvetve. Ezt mi is tapasztaljuk, az un. magán piacon, ahol kevesebb embernek marad megelőzésre fordítható kerete, de ugyanez elmondható a cégekről is. Ugyanakkor pont ilyenkor lenne fontos költség megtakarító befektetéseket tenni. Erre a legjobb példa az influenza. Olcsóbb védőoltással megelőzni az influenzát az egyének vagy a vállalatok számára, mint fizetni a kezelést, a betegszabadságot vagy a termelés kiesését, ezt nem győzzük hangoztatni. Minden esetre most már hozzászoktunk a válsági légkörhöz, de ugyanakkor látunk már reményt a kitörésre is. Lehet, hogy tanultunk is valamit mindebből, mert jobban odafigyelünk mindenre, megint rengeteget kell dolgozni kevés eredményért. Biztos vagyok benne, hogy ettől jobbak leszünk

napidoktor.hu: Milyen lehetősége és affinitása van egy világcég magyarországi megbízottjaként a hazai egészségügyben, annak alakításában. Hogyan látja a magyar egészségügy állapotát napjainkban?

Dr. Labancz László: Az egészségügy állapota világszinten is visszaesett, látjuk ezt Franciaországban, a körülöttünk levő országokban, de még az USA-ban is. Mi megpróbálunk mindig csak pragmatikusan viszonyulni és ott javítani a helyzeten ahol módunkban áll. Konkrétan a védőoltások terén a gyerekorvosok szerintünk nagyon jól ismerik a megelőzési lehetőségeket. Ez látszik a kimagasló átoltottsági arányban, amely 99%.

vedooltas1

A felnőtt háziorvosok viszont kevésbé ismerik az új a lehetőségeket, ezért itt próbáljuk hasznossá tenni magunkat. Ezért támogatjuk a háziorvosi továbbképzéseket védőoltási témában, sőt szerintünk egy tankönyv is nagyon hasznos lenne a felnőttek védőoltásairól, amely a házi orvosoknak szóljon, ezt is támogatjuk. Az orvosi egyetemeken is többet kellene tanítani a védőoltásokról, hogy a medikusok védőoltás párti orvosként hagyják el az egyetem padjait, mert az orvosi társadalom megosztottsága jó ürügyet ad a védőoltásokat ellenzőknek. Ugyanakkor nem lehet nem észrevenni az egészségügyi dolgozók hősiességét, mert a nehéz körülmények ellenére is tartják a frontot, ezért minden tiszteletet megérdemelnek, de a fiaim révén ugyanezt elmondhatom a közoktatásban dolgozókról is.

napidoktor.hu: Egyre nyilvánvalóbb: Magyarországon a lakosság rossz egészségi állapota már a gazdasági fejlődést is akadályozza?

Dr. Labancz László: Igen ezt mi is több helyről halljuk, nem kizárt, hogy így legyen. Tény, hogy könnyebb lenne kijutni a krízisből egy egészséges és művelt néppel. Több figyelmet kéne szentelni az egészségnek, ezen belül pedig a megelőzésnek. Itt nem csak a védőoltásokra gondolok, hanem minden más megelőzési lehetőségre is. Ha a főbb krónikus betegségek: mindenfajta rákos betegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás… stb. hamarabb lennének felfedezve, könnyebben és olcsóbban lehetne kezelni mindezt, ami csak előnyökkel járna.

napidoktor.hu: Mit tehet a kilábalásért, a gyógyulásért, ez emberek jobb egészségi állapotáért a Sanofi Pasteur, amely köztudottan az innovatív megoldásairól, a kiemelkedő kutatási potenciáljáról és a legjobbak a jövő iránti felelősségükről is közismertek?

Dr. Labancz László: Kutatunk és gyártunk jó minőségű védőoltásokat, valamint az érdekelt orvosi kar oktatását támogatjuk védőoltási témában. Ugyanakkor megpróbálunk olyan lehetőségeket észrevenni, amelyek amellett, hogy újítanak, konkrét népegészségügyi haszonnal is járhatnak. Ilyen törekvés például az influenza védőoltások beadásának a lehetővé tétele a patikákon keresztül is a felnőtt aktív lakosság számára. A Gyógyszerészi Kamarának van egy ilyen irányú kezdeményezése, amely szerintünk megkönnyíthetné a dolgozó felnőttek hozzáférését az influenza elleni védőoltáshoz, de ez még egyeztetés alatt áll. Egyébként mindenfajta kilábalásáért, csak azt lehet tenni, hogy mindenki teszi a dolgát, ennyi elég is lenne.

napidoktor.hu: A világ legjelentősebb gyógyszergyártói a kutatás-fejlesztés, az innovatívitás jegyében sokkal jobban előre terveznek, mint más stratégiai iparágak. Hogyan látja, melyek a XXI. sz. második évtizedének  figyelemre méltó törekvései?

Dr. Labancz László: Ez elmúlt száz évben a védőoltásoknak köszönhetően óriási eredményeket értünk el a közegészségügyben. A gyerekkori betegségek, amelyek nagyszüleink idején minden tíz gyerekből elvittek egy párat, ma már szinte ismeretlen fogalomnak számítanak. Ezt a 100 éven át kiérdemelt tekintélyt ma egyre nehezebb fenntartani, mert a lakosság figyelme inkább a ritka mellékhatásokra összpontosul. Ezért kell egyfolytában emlékeztetni és magyarázni, hogy védőoltások nélkül 100 évet esnénk vissza, mert a legtökéletesebb higiénével sem lehet megelőzni a kanyarót, a gyermekbénulást, a szamárköhögést vagy az influenzát.

inekcio

A közeljövőben több új védőoltásra van kilátásunk, valamint a mostani munkánknak is remélhetőleg meglesz majd az eredménye valamikor a közel – közép jövőben. Egy szóban optimisták vagyunk a jövő tekintetében, csak ne lenne ez a fránya jelen. Másik változás, amire érdemes felkészülni, hogy a védőoltások klasszikus szemlélete is kezd megváltozni. Ha hagyományosan a fertőzések megelőzésének voltunk a szinonimái, ma már több fajta törekvés van a rákos betegségek megelőzésére, hiszen a védőoltások működésének az alapelvei ezt az elméletben lehetővé teszik. Ezeknek a kutatásoknak az eredményét viszont még meg kell várni. A védőoltás kutatásnak legnagyobb „Szent Grálja” továbbra is a HIV fertőzés elleni védőoltás marad, de legalább már vannak biztató eredmények is.

Más iparágakhoz valóban kevésbé értek, de itt is szép fejlődést lehet látni, legjobb példa erre a számítástechnika, a mobil kommunikáció és mobil adatforgalom terén az utóbbi 10 évben észlelt változások. Szerintem ez az elmúlt évtized inkább az övék volt, mint a gyógyszeriparé. Én személyesen még a megfizethető és nagy hatótávú elektromos autóra várok még, ja és a vicc kedvéért sokkal olcsóbb vitorlás hajókra.

napidoktor.hu: A gyógyszer gyártók stratégiájának középpontjában az új gyógyszerek, vakcinák kidolgozásának felgyorsítása és mielőbbi kereskedelmi forgalmazása áll. Várható a közeljövőben a Sanofi Pasteurnél áttörés olyan nagy életstratégiai kérdésekben, mint az életkor meghosszabbítása, vagy a minél egészségesebb idős kori lét fenntartása, vagy a gyógyíthatatlan betegségek körében?

Dr. Labancz László: Mi is reménykedünk, hogy a jövő majd látványos áttörést hoz ezeken a tereken, de addig is rengeteg idős beteg és krónikus beteg még mindig nem igényli az influenza elleni védőoltást vagy a pneumococcus elleni védőoltást, pedig ezekkel a védőoltásokkal ezeknél a népcsoportokban nagyon nagy egészségügyi nyereséget lehet produkálni, relatív olcsón. Tehát még van munka, sokat kell még magyarázni. Fontos a távoli csillag, amit követünk, de most inkább az előttünk levő leküzdeni valókra figyelnék.

napidoktor.hu: Mennyire figyel a saját egészségi állapotára. És a környezetére?

Dr. Labancz László: Törekszek minderre odafigyelni, ugyanakkor sajnos én is gyarló ember vagyok, de legalább beismerem. Korunk és un. civilizált énünk legnagyobb kihívásai a mozgás hiánya és a túltáplálkozás, valamint újabban a mindenfajta világító képernyő túlzott használata és az információ túlterheltség. Ezek ellen küzdök személyemben én is, sőt fiaimon keresztül még duplán is, kisebb nagyobb sikerrel.

Összefoglaló mottóként kedves apámat idézem: „ember küzdj és bízva bízzál, de vigyázz, hogy el ne hízzál”, tehát fel a fejjel, lehetne rosszabb is, megint ott tartunk, mint ezelőtt 2000 évvel, bölcsen élni az a legnehezebb. Szegény Konfuciust is azért kergették el mindenünnen, mert megpróbálta bölcsességre tanítani a sok háborúzgató ókori kínai királyt.

DrLabanczLaszlo_csaladBukarestben születtem 1976-ban. Az ottani magyar iskolába jártam, a bukaresti Ady Endre általános iskolába majd líceumba, az orvosi egyetemet is ott végeztem el 2000-ben. Pár év kórházi gyakorlat után, 2003-ban a Sanofi Pasteurhöz kerültem, ahol relatív hamar identifikáltam egyfajta küldetést, mert miután beleolvastam, nagyon megtetszett nekem ez a védőoltás téma. Kolozsváron kezdtem ténykedésemet, mint orvos látogató, de az egész Erdély hozzám tartozott. Szeretek odafigyelni az emberekre, ezért hamar barátságot kötöttem egy csomó háziorvossal, ami azért volt nagy segítség, mert őszintén elmondták, hogy mit kéne tenni. Egyébként ilyenkor apósomra is megemlékezek, mikor az első pár hónap után kétségbe esett arccal tértem haza, mondván, hogy esélytelen eladni a védőoltásokat, mert senki sem akarja beoltani magát. Apósom azt mondta, hogy pedig nagyon egyszerű lenne, csak az orvosokat kellene meggyőzni, hogy a védőoltások fontosak, és használni kell őket, mert ha az orvos mondja, a beteg előbb utóbb szót fogad és beoltatja magát. Nos, azóta is ezen vagyunk. A legfontosabb, hogy a fő oltásfelhasználók, a gyerek orvosok és a háziorvosok ismerjék a védőoltásokat, a megelőzési lehetőségeket és ezt a tudásukat alkalmazzák a lakosság felé. Jóformán e körül forog minden ténykedésünk. Lassan előre lettem léptetve területi vezetőnek, majd 2009-ben Magyarországra küldtek, hogy az itteni Sanofi Pasteur fiókot vezessem. Nem bántam meg döntésemet, hogy idejöjjek, rengeteget tanultam kedvel is kényszerből is. Ennyit a szakmai életemről. Családi életem szempontjából nagyon szerencsésnek tartom magamat. Több mint 15 éve vagyunk együtt feleségemmel és van két szép fiúnk is. Feleségem fogorvos, egy Pest megyei kisvárosban és Ő is nagy elhivatottsággal végzi a dolgát. A hobbi és egyéb kedvtelések szempontjából vagyok talán egy kicsit mínuszban, mert annyira lekötött a munkám, hogy maradék időmet inkább a családnak szenteltem, mint magamra vagy bármi másra, de az utóbbi időben próbálok ezen is javítani. Felnőtt fejjel tanultam meg síelni, voltam kenutáborban is (hála a sí tanárnak), meg tanultam vitorlázni és a fiaimat rendszeresen viszem sportolni iskola és óvoda után. A hobbi tevékenységeket is megpróbáljuk a családdal együtt végezni, így mindenki jól jár és szorul a családi kötelék a fiúkkal.

 

G. Németh György főszerkesztő

Forrás: