Mikor érdemes csontsűrűség-vizsgálatot végezni?

Az oszteoporózissal kapcsolatos vizsgálatok egyike a csontsűrűségmérés, melynek eredménye alapján lehet a terápiát beállítani

Mikor érdemes csontsűrűség-vizsgálatot végezni?

Nőknél 65 év, férfiaknál pedig 70 év felett mindenképpen érdemes.

Az oszteoporózis nemcsak a nők betegsége! A férfiakat is érintheti, bár náluk lényegesen nagyobb csúcs csonttömegből indul meg a csontvesztés.

A szűrés első lépcsője a röntgenvizsgálat, bár a csonttömeg 35-40 százalékát is elveszíthetjük, mire radiológiai jele lesz a csontritkulásnak. A nem is olyan ritkán előforduló csigolya-összeroppanás dokumentálásához is szükséges a röntgen. Ha a röntgen eredménye vagy az életkor indokolja, esetleg rizikófaktorok jelenléte is kimutatható, sor kerülhet a csontsűrűségmérésre. Nőknél a menopauza beállta után egy évvel szintén érdemes elvégezni, hogy megállapíthassuk, milyen gyors a csontvesztés.

Különösen indokolt:
– ha az anyánál, nagymamánál is előfordult csonttörés,
– ha kis traumára is saját törés következik be,
– ha a testmagasság 3 centiméterrel csökken,
– ha görbül a hát,
– kétoldali vesekövesség esetén,
– bizonyos gyógyszerek szedése esetén,
– ágyhoz kötött életmód mellett, – illetve szervátültetés után

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az oszteoporózis diagnózisát nem csak a denzitometria adja, ez csak számszerűsíti annak súlyosságát. A diagnózis felállításához laborvizsgálat is szükséges, melyeket a háziorvos és a reumatológus kezdeményez. Vérvizsgálattal a terápia hatásosságát is jól nyomon követhetjük: ilyenek a biokémiai csontmarkerek és a D-vitamin szintjének meghatározása.

Miből áll a terápia?

A terápia során a legfontosabb cél az, hogy a páciensnek csökkenjen a további csontvesztése, hogy gyógyszeresen serkentsük a csontépítését is, hogy ne legyen további csonttörése, illetve hogy csökkentjen a fájdalma. Alapvető a D-vitamin, a kalcium és a magnézium pótlása. A mai ajánlások szerint naponta 1000 egység D3-vitamin és 1000-1200 milligramm kalcium bevitelére van szükség. Én magnézium fogyasztását is szoktam javasolni, naponta mintegy 400-500 milligrammot.

csont15

Ha a csont mineralizációja (az ásványianyag-tartalma) megfelelő, akkor tudnak a csontanyagcserét befolyásoló egyéb gyógyszerek is megfelelően hatni. Ne feledjük ugyanis, hogy az oszteoporózis egy mennyiségi csontvesztéses állapot, de sok idős embernél a nem megfelelő D-vitamin-ellátottság minőségi csontromlást is okoz.

Hogyan történjen ezen anyagok pótlása?

Mind a kalcium-, mind a D-vitamin-készítményeknek létezik vényre és vény nélkül kapható változata is. Ma kapható karbonát és citrát típusú kalcium is. A citrát típusú kalciumnak jobb a biohasznosulása, felszívódása kevésbé függ a gyomor pH-jától, jobban véd vesekő ellen. A karbonát típusú készítmény ellenben elterjedtebb, és természetes eredetű. Alapvetően hagyjuk az orvosra a döntést, de azért nem árt tájékozódni a vény nélkül kapható készítményekről is!

Forrás: