Mi okozhatja gyermekem asztmáját? 2.rész

Ez a kérdés nagyon egyszerű, a válasz azonban rendkívül összetett.

Környezeti, szociális és pszichés tényezők

Múltunkat nemcsak mi felnőttek, de már gyermekeink is magukkal, magukban hordozzák. A múlt történései azok, melyek az asztma kialakulását nagyban befolyásolják. Legyenek ezek korábbi fertőzések, a terhesség alatti anyai dohányzás hatásai, a családon belüli konfliktusok, anya-gyermek kapcsolat stb. Ezek ismerete és kezelése nem közömbös a helyes orvosi, gyógyszeres terápia mellett.

Környezeti tényezők:

Rendkívül fontosak. A betegség kialakulásában, vagy megelőzésében kulcsszerepük van.

A túlzott hygénia és a környezeti allergénektől (állatok, kosz), betegségektől való fokozott védelem előidézhetik az asztma kialakulását.

Más tényezők csökkentik a betegség előfordulását. Ilyen például a vidéki élet és bizonyos fertőzéseken való átesés. Gyermekünk túl óvása tehát nem feltétlenül helyes.

Dohányzás. Kedvezőtlen hatású, ha a szülők dohányoznak és a gyermek így passzív dohányossá válik. A terhesség alatti dohányzás különösen nagy kockázatú.

Bizonyos felső légúti fertőzések, krónikus orrmelléküreg gyulladások (arc- és homloküreg gyulladás) fokozott kockázatot vagy provokáló tényezőt jelentenek.

A különböző pollenek, házipor, penészgomba-spórák, állati szőrök, bizonyos kemikáliák, egyes gyógyszerek (ezért a kezelőorvosnak mindig mondani kell, ha gyermekünk asztmás!) szintén provokálói vagy előidézői lehetnek az asztmának.

Fizikai terhelésre, főleg száraz, hideg levegőn igen rosszul reagálhatnak az asztmás betegek.

natha%252825%2529

Veszélyeztetettek lehetnek még az ún. gasztrointesztinális refluxban (GERD) szenvedő betegek is. Ebben a betegségben a gyomorsav rendellenes módon visszaáramlik nyelőcsőbe, égő, maró érzést okozva. A nyelőcsőbe visszajutott gyomorsav idegi reflexes úton szükítheti a tüdő hörgőit, így provokálva rohamot.

Szociális és pszichés tényezők:

A társas kapcsolatok, így a testvér jelenléte, vagy a csoporttársak a bölcsödében, óvodába igen fontos a gyermek egészséges fejlődése szempontjából, mely az asztma kifejlődését gátolja.

Az anya-gyermek kapcsolat több ponton is szerepet játszik a betegség kialakulásában. Az asztmát sokan tartják egy olyan tünetegyüttesnek, mely az elfojtott érzelmeket szimbolizálja. Gyermek elfojthatja az érzelmeit, mert az anya/ család tiltja a sírást, vagy az érzelmek megtárgyalását. Sőt akár még bünteti is.

Ha a gyermek szerethető akar maradni „egyetlen választása” az érzelmeinek visszafojtása. Fojtás…fulladás, az asztma tünetei. Aki tapasztalt már rohamot, tudja, hogy ezalatt a belső érzelemvilág nagyon hasonlít arra, amikor az ember sírni, ordítani akar, de nem tud, nem szabad neki.

A pszichológusok szerint az asztma a túlzott védelem miatti belső „fulladozás” megnyilvánulása is lehet. A túlzott védelem nemcsak a szó szerinti fokozott hygéniás védelmet, vagy a már-már mániákus tisztaságot, minden kosztól, sártól való tiltást jelenti, hanem ennek bizony pszichés megfelelője is van.

Azokban a családokban, ahol a gyermek önállósodni szeretne, de a szülők túlvédő, túlaggódó természete ezt nem hagyja, ott a gyermek érzelemvilágába a „fojtó védelem” a mindentől való tiltás okozta visszatartás szintén „fullasztó” lehet. Természetesen sok esetben a szülők ezt nem direkt teszik, csak ők maguk is szorongó típusok, amit persze a gyermek is megtanul, és ez szintén elősegíti az asztma kialakulását.

A gyermekben egyszerre lehet jelen a védelem utáni vágy, hiszen a túlaggódó szülőktől azt tanulja, hogy minden veszélyes, ugyanakkor hajtja őt a megismerés vágya, a felfedezés izgalma. Ez a belső konfliktus szintén kockázatot jelenthet. Hogy a tanulás mechanizmusának a negatív reakciókban mekkora szerepe van, azt azok a kisérletek is bizonyítják, amikor asztmásokkal – akik már tudják, „megtanulták”, mire allergiásak- olyan anyagot inhaláltattak, amiben ugyan nem volt rohamot előidéző anyag, de a betegeknek mégis azt mondták. A beteg azt hitte, hogy provokáló allergént lélegez be és ezért rohama lett. Anélkül, hogy az allergén jelen lett volna!

shutterstock_163695194 Olvass még több cikket az asztmáról!

Felmerült az a feltételezés is, hogy a gyermekek a rossz családi körülmények között az asztmás rohamok előidézésével odafigyelést és törődést kapnak. Ekkor azonban valódi rohama van a gyermeknek, tehát a szó szoros értelemben nem arról van szó, hogy „csak megjátssza”. Ez a „kikényszeríttet törődés miatti roham” nem tudatos! A gyermek nem szándékosan, előre megfontoltan teszi. Büntetni ezért hiba és nem szabad!

Honnan vehetem észre, hogy gyermekem asztmás? – Tünetek

A tünetek az alig észrevehetőtől a súlyos rohamig igen széles skálán mozognak. Ráadásul ezek nemcsak, hogy betegenként eltérőek lehetnek, hanem egy betegnél is váltakozhat, hogy épp melyik közülük a vezető.

Előfordul, hogy csak krónikus köhögés az egyetlen tünet. Ez, mint ahogy az asztma legtöbb tünete főleg a kora hajnali órákban, reggel jelentkezik.

Tünetek: ziháló, sípoló, rövid légzés, köhögés főleg éjszaka. Mellkasi szorítás, nyomás szintén gyakran jelen van. Félelem, néha halálfélelem és ijedség sokszor uralja ilyenkor a belső világot, mely már önmagában provokatív.

Az asztmás betegeknél a kilégzés nehezített, így súlyos roham alatt a gyermek sok levegőt szív be, de kevesebbet tud kifújni, így egyre inkább felfújódik.

Forrás: