Elektródáktól leszünk okosak?!

Egy kis elektromosság segíthet a stroke-on átesett pácienseknek, hogy megtanuljanak újra járni, beszélni és önállóan öltözködni, derül ki egy friss tanulmányból.

„A kilencvoltos elemmel felszerelt, fejre erősített elektródáknak köszönhetően felgyorsíthatjuk a tanulási folyamatokat, vagy éppen könnyebben és gyorsabban megtanulhatunk zongorán eljátszani egy zenedarabot. Abban bízunk, hogy az agy elektromos stimulálásának köszönhetőn a közeljövőben akár még a sportolók is jobb teljesítményt érhetnek el” – nyilatkozta Heidi Johansen-Berg, az Oxfordi Egyetem professzora a Mail Online című újságnak.

A tanulmány során az agynak egy bizonyos területét stimulálták a kutatók, amely a motoros feladatok elvégzéséért felelős, de valószínűleg hasonló technológiával akár a gyerekeket is jobb tanulási képességekre lehetne ösztönözni, bár ez nyilvánvalóan morális és etikai kérdések sorát vetné fel, mondta a professzor.

shutterstock_467218331

Egy korábbi tanulmány során, melyet szintén az Oxfordi Egyetem kutató végeztek, a matematikai képességekért felelős parietális agykérget stimulálták ugyanezzel a módszerrel, és bebizonyosodott, hogy a kezelésen átesett páciensek könnyebben sajátították el a matematikai készségeket, mondta Johansen-Berg.

Ennek az új technológiának a segítségével a jövőben talán a sportolók minden korábbi rekordot könnyedén megdöntenek, de a kutatások során elsősorban azért fókuszáltak a kutatók a motorikus funkciókra, hogy meggyorsítsák a stroke-on átesett betegek felépülését. Egy kis elektromos kisülés következtében az agyban olyan folyamatok indulnak el, amitől a páciensek könnyebben tanulnak meg újra járni, beszélni, vagy külső segítség nélkül öltözködni.

Forrás: