A pikkelysömör kezelésének új útjai – Interjú Dr. Michael Tirant kutatóorvossal

Makacs és kellemetlen betegség a pikkelysömör. Keletkezése és gyógyítása ma még ismeretlen. A tudomány azonban ezen a területen is folyamatosan fejlődik, és már az is eredménynek számít, ha a tünetek kezelhetőek. Dr. Michael Tirant ezen dolgozik. Nem csodáról van szó, hanem sokéves kutatómunka eredményéről.

Azoknak, akik nap mint nap küzdenek a pikkelysömör ellen, követik a szakterület eredményeit, bizonyára  nem számít újdonságnak, az ausztrál  Dr. Michael Tirant kutatóorvos munkájának eredménye, a PSORATINEX. A bőrre vihető anyagok kifejlesztéséről és a pikkelysömör orvosi hátteréről adott interjút a napidoktor.hu-nak.

napidoktor.hu: A pikkelysömörről nem jelenthető ki egyértelműen, hogy örökletes betegség, hiszen olyanoknál is kialakulhat, akik családjában nem volt korábban jelen ilyen bőrbetegség. Tudjuk, tehát hogy mitől alakul ki a pikkelysömör?

Dr. Michael Tirant: Sok esetben a szülőknek nincs kialakult pikkelysömör a bőrükön, de ettől még a kiváltó gént hordozzák magukban. Vagyis a pikkelysömör előváltó okai jelen vannak a szülőkben, aminek következménye lehet, hogy a gyereknél kialakul ez a fajta bőrbetegség. 11 olyan génről tudunk, ami kiváltó oka lehet az elváltozásnak. Ahhoz, hogy megjelenjen a pikkelysömör ennek a 11 génnek együtt kell megjelennie.

napidoktor.hu: Léteznek arra vonatkozóan adatok, hogy ezek a gének milyen gyakran jelennek meg együtt, vagyis mekkora a pikkelysömörben szenvedők száma?

Dr. Michael Tirant: A pikkelysömörben szenvedők aránya nemzetenként változó. A felmérések szerint Skandináviában ez az arány nagyon magas – a lakosság 10-11%-át érinti, Japánban viszont csak 1%, Kínában sem sokkal több.

bor_katt4

napidoktor.hu: Az egyértelmű, hogy vannak etnikai különbségek. De mi lehet ennek az oka? Az éghajlat, a táplálkozás?

Dr. Michael Tirant: Sok oka van, de az én elméletemszerint, a pikkelysömör azoknál a nemzeteknél, ahol alacsony az előfordulási arány, alvó állapotban van. Vagyis nem „hívódott elő”, ugyanis a betegség létrejöttéhez „fontos” a kiváltó gének aktiválása.

napidoktor.hu: És mivel tudjuk aktiválni a pikkelysömört?

Dr. Michael Tirant: Az én kutatásaim azt mutatják, hogy a látens pikkelysömörnél két aktiváló faktor létezik. Az elsődleges ilyen faktor a vércsoport. Ha a pikkelysömör egyszer már elő lett hívva, akkor ezek a faktorok úgy működnek, mint az olaj, ami a tüzet táplálja. A másodlagos faktorok életmódbeli problémákból adódnak. Ilyen az étkezés, a hormonproblémák, a kemikáliák fogyasztása, a stressz. Az egyéb betegségek – cukorbetegség – megléte is csak olaj a tűzre.

Nagyon nagy szerepe van a betegség kiváltásában a stressznek és a táplálkozásnak. Figyeljük csak meg a kínai, japán étrendet. Nagyon sok zöld zöldséget, magokat, halakat fogyasztanak és nagyon kevés húst, kenyeret, cukrot. Ha tovább haladunk a térképen Európa, például Ausztria, Németország felé az étrendben szinte csak hús szerepel, emellett sok kenyér, és kevés zöldség.

Ha megvizsgáljuk a különböző nemzetek életmódját, akkor is lényeges különbséget fedezhetünk fel az ázsiai és az európai kultúrák között. A japánok például, jógáznak, meditálnak, sok módon le tudják levezetni a stresszt. Teljesen más módon élnek. Nem csak ez játszik szerepet, de ez egy nagyon fontos tényező.

napidoktor.hu: A pikkelysömört jelenleg csak tünetileg tudjuk kezelni. Az alapján, amit elmondott a kiváltó okokról, van rá esély, hogy bármilyen módon megelőzzük esetleg a betegséget?

Dr. Michael Tirant: Igen, van. Ha egyszer lekezelték a betegséget, a bőr letisztult, tünetmentessé vált, azzal még csak fél munkát végeztünk. Tudnia, kell a betegnek, hogyan kell élnie ahhoz, hogy ne jöhessen újra elő a pikkelysömör. Vagyis be kell vezetni az életmódbeli változásokat.

napidoktor.hu: Egy csehországi szaktekintély Professzor Novotny beszámolója szerint az ön világhírű kutatási eredményei alapján alkalmazott Psoratinex-nek köszönhetően volt olyan beteg, aki majd 2 évig tünetmentes volt. Ez nagy eredmény, hiszen a legtöbb pikkelysömör ellen ajánlott készítmény használatának befejezése után a betegség szinte azonnal újra előjön.

Dr. Michael Tirant: Klinikámon van olyan beteg, aki 5-6 évig nem jön vissza kezelésre. De ehhez az is hozzátartozik, hogy megtanítjuk őket, hogyan tudják megelőzni a betegségük kialakulását. A pikkelysömör olyan, mit a forró edény. Ha odateszem az ujjam megégek, ha ezt megismétlem újra megégek. Előbb utóbb tehát megtanulom, hogy nem teszem oda az ujjam, vagyis megelőzöm a bajt.

borbetegseg1

napidoktor.hu: A megelőzéshez hozzá tartozhat az is, hogy odafigyeljünk, milyen szereket használunk. Lehet bármilyen mellékhatása annak, ha a Psoratinex mellé egyéb kozmetikumokat alkalmazunk?

Dr. Michael Tirant: Általában nem, de jó, ha tudjuk mit használunk. Vannak betegeim, akik különböző szereket szeretnének használni, amiket ezért letesztelünk. Bőrpróbát végzünk a két termékkel külön és együtt is, hogy biztosak legyünk abban, hogy nincsen semmilyen ellenreakció.

napidoktor.hu: Számos gyógymód  használatát kizárja a terhesség. A Psoratinex-re ez, ha jól tudom nem igaz. Ez valóban így van?

Dr. Michael Tirant: Igen, nagyon sok terhes páciensünk volt, aki terhesség, szoptatás alatt is használta. De mindig azt mondtam, ha nem szeretné, ne használja. Ezt azonban nem azért tanácsoltam, mert mellékhatásai lennének. Tehát választás kérdése a gyógymód használata.

napidoktor.hu: A Psoratinex kezelés  több részből áll. Létezik belőle kenőcs, kondicionáló olaj és tisztító gél. Együtt ajánlott ezeket alkalmazni,  vagy külön-külön is hatásosak?

Dr. Michael Tirant: Ezt nagyon sok beteg megkérdezi. 1981-ben még csak egy termék volt, a kenőcs, de néhányan páciens azt mondta, hogy nincs eredménye a kezelésnek. Sokat gondolkodtam rajta, hogy ennek mi lehet az oka. Azokat a betegeket, akin nem reagáltak a kezelésre jobban megvizsgáltam.

Arra jutottam, hogy ezeknek a betegeknek nagyon vastag volt a pikkelyes rétege a bőr felszínén, tehát nem tudott rendesen beszívódni a kenőcs a megkeményedett rétegek alá. Ekkor a pikkelyes réteget luffa segítségével eltávolítottam, majd ez után tanácsoltam a felület bekenését a kenőccsel. Néhány hét múlva jobb lett a helyzet. Ledörzsölni a száraz pikkelyeket azonban nem tanácsos. Így jött az ötlet, hogy kellene egy lemosó, tisztító gél. Majd a bőrt megszárítva lehet használni a kenőcsöt.

Volta azonban egy csoport – a betegek 25-30%-a – akiknek nagyon száraz lett a bőre a kenőcs használatát követő 2-3 órában. Mit csináljunk tehát a bőr kiszáradása ellen? A kenőcs segített, de a bőr még mindig viszket. Így jött a harmadik fázis,  a kondicionáló ötlete!

Dr. Michael Tirant a Seychelle-szigeteken született 1955-ben. Dr. Tirant orvoskutató, biokémikus, illetve saját praxisában a psoriasis és más bőrelváltozások kezelésére szakosodott orvos.
Tanulmányainak nagy részét az ausztráliai Viktória államában végezte a Monash Egyetemen, ezt követően érdeklődése a kutatás felé fordult. 1986-ban doktori címet szerzett.
A Dr. Michael’s termékcsaládot – amit 2010-ig Dr. Michaels néven ismerhettünk, de sajnos a sorozatos hamisítások miatt, meg kellett változtani az elnevezést – Dr. Michael Tirant fejlesztette ki, a fejlesztés fókuszában az állt, hogy természetes anyagokat felhasználásával állítson elő hatásos ellenszert a psoriasis és az ekcémás bőrproblémák kezelésére.

Forrás: