“A múzsát a halál elkergeti”

Az urodinamika tágabb értelemben a húgyutak, a mindennapi orvosi gyakorlatban az alsó húgyutak (hólyag-húgycső) működésének vizsgálatára szolgáló mérési módszer.

A mai modern készülékek három paraméter, áramlás, nyomás és az izom elektromos potenciálváltozásának külön-külön vagy egyidejű regisztrálását teszik lehetővé. A legmagasabb technikai igényű műszerek az urodinámiás méréssel egy időben a képi megjelenítés (röntgen vagy ultrahang segítségével) lehetőségét is nyújtják.

A hólyag-húgycső ciklikusan működő szervrendszer. A ciklikus tárolási és ürítési fázisból tevődik össze. A hólyag, telődése alatt, normál körülmények között viszonylag nagy mennyiségű folyadék befogadására képes alacsony nyomás mellett, miközben a húgycső zárókészüléke pozitív zárási nyomást biztosít a vizelet visszatartása érdekében. Vizeletürítés alatt a húgycsőzárás a záróizomzat aktív relációja következtében oldódik, és a hólyagizomzat koordinált kontrakciója maradék nélküli vizelettávozást eredményez.

Hidrodinamikailag tehát a vizelettartás (kontinencia), illetve a vizelés lehetősége az alsó húgyutakban uralkodó nyomásviszonyoktól függ. A hidrodinamikai egyensúly azonban bonyolult neuromuscularis szabályozás eredménye, melynek legfelsőbb szintű vezérlője a központi idegrendszer. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az alsó húgyutak működését a hólyag-húgycsőben, illetve a környező anatómiai folyamatok is jelentősen befolyásolják.4239Az alsó húgyutak működési zavarának (diszfunkció) a kiváltó októl függetlenül két jelentős következménye lehet. Egyrészt a beteg nem képes a hólyag telődése alatt a vizeletét visszatartani (inkontinencia), másrészt vizelés közben nem tudja a hólyagját maradék nélkül kiüríteni (vizeletretenció). A vizeletelcsepegés elsősorban az életminőséget rontó, míg a retenció, visszahatása révén, a veseelégtelenség kockázatát magában rejtő, így a beteg életét veszélyeztető kórállapot. Emellett az alsó húgyutak zavart működését gyakran kíséri húgyuti infekció.

Kollégánk Dr. Szüle Endre urológust faggatta az urodinamikai mérésekről, amely a húgyhólyagnyomást hivatott mérni.

A doktor úr már egész fiatal korában a béta-2 mikroglobulinok izotópok diagnosztikáját ismertette. Megmagyarázná ezt a laikusoknak? Lefordítaná, hogy miről értekezett?

– Természetesen! Még egyetemi hallgató voltam, amikor országos versenyen indultam. Egyetemi tanulmányaim előtt izotóp laboratóriumi asszisztensként dolgoztam, és a főnökeim rám bízták a vesegyulladások izotópos elkülönítő kórismézését. Így jutottam el a béta-2 mikroglobulin meghatározásához és ez ma is működik. Ez egy igen érzékeny, de pontos diagnózist garantál a vesegyulladások felderítéséhez. Az elvégzett mérések évekig a fiókban hevertek, amikor a tudományos diákköri munkában valaki rábeszélt, hogy országos diákköri konferenciára előadással nevezzek be.4240Diákat készítettem, előadást írtam. A nyilvános előadást elképesztő izgalommal tartottam meg. Azt hittem, hogy meg se fogok tudni szólalni! A zsűri nem pontozott a legjobbak közé, de a rendezvény legvégén a szeretett és tisztelt Dr. Romhányi György Professzor csak annyit mondott: ? Az urológus gyerek nagyon tetszett!? Ez nekem ma is lendületet ad. Ő a példaképem. A világ erős példaképek nélkül nem létezhet.

– Az urodinamikai mérésekkel elsőként foglalkozott az országban. Mit mérnek ezzel?

– Az urodinamikai mérésekkel elsőként nem én foglalkozhattam. Dicső eleink ? a fizika törvényeinek ismeretében ? már a XVIII.-XIX. században is tökéletes húgyhólyagnyomást mértek. Húgyhólyagunk vegetatív szerv, – olyan, ami magától is működik. Ilyen vegetatív szervünk a bélrendszerünk is. Gondolkodunk azon, hogy mi van a beleinkkel?

Ha automatikusan jól működik nem. A vegetatív húgyhólyagot tudatos ellenőrzés alá vonjuk, mikor kicsi gyermekként megtanuljuk a szobatisztaságot. A húgyhólyag szabályos működése bonyolult izom-ideg tevékenység és összetett lelki- és központi idegrendszeri folyamatok vektorainak eredője. Az urodinamikai vizsgálatokat illetően annyi hazai ?hangya-szerepem? van, hogy Dr. Fáy Péter világ-zseniális elektromérnök doktorral létrejött a honi, otthoni számítógépre épülő mérési rendszer.

Forrás: