Agyunk is felismeri a pénzeseket?

Az ember saját társadalmi státusza befolyásolja azt, ahogy az agya reagál az alacsonyabb vagy magasabb rangban levőkre. Agyunk tehát  felismeri a pénzt?

Aki szubjektíve magasabban helyezkedik el a ranglétrán, a többi hasonló helyzetű ember jelenlétében nagyobb agyi aktivitást mutat. Az alacsonyabb státuszúak pedig a szintén alacsonyabban elhelyezkedőkre reagálnak erőteljesebben.

Ezek a különbségek az agy értékelő rendszerének központjában, a ventrális striátumban mutatkoznak. “Ahogy másokkal beszélünk, illetve ahogy a jelenlétükben viselkedünk, azt leggyakrabban a hozzánk mért relatív társadalmi státuszuktól függ, ezért a státusszal kapcsolatos információk rendkívül értékesek számunkra.” – mondta el Caroline Zink a Nemzeti Mentálhigiénés Intézettől. „Érdekes módon az információnak tulajdonított érték függ a saját helyzetünktől is.”

Az embereknél megfigyelt jelenség rendkívül hasonló a korábbi, majmokkal végzett kutatások eredményeihez. Kutatók kimutatták, hogy a majmok a saját helyzetüktől függően figyelnek a rangsorban alattuk vagy felettük állókra. Zink csapata arra volt kíváncsi, hogy ez érvényes-e az emberekre is.

penz

Funkcionális MRI-vel mérték meg az agy egyik részének, a ventrális striatumnak aktivitását különböző státuszú embereknél, miközben relatíve alacsonyabb illetve magasabb pozícióban levő emberekről osztottak meg velük információkat. Azok a tanulmányok az agyi tevékenység függött az egyén saját szubjektív pozíciójától. A tanulmány a Current Biology szaklapban jelent meg.

“A különféle, státuszokkal kapcsolatos információk értéke (melyet az agy értékközpontjának aktivitása mutat) nem mindenki számára egyforma, és legalább részben befolyásolja a saját, szubjektív szociogazdasági helyzetünk.” – mondta Zink. Az eredmények fontosak a társas viselkedés és közösségi élet szempontjából.

Az ember a többi társas életet élő állathoz hasonlóan a társadalmi helyzetnek megfelelő viselkedést tanúsít a többiek felé. Zink szerint a szociogazdasági státuszt nem egyedül a pénz határozza meg, de beletartoznak a jó tulajdonságok és a szokások is. Ez csak egy a hierarchikus rendszerek közül, melyekbe az emberek tartoznak, és melyek befolyásolják a mindennapi interakcióikat.

Ráadásul a szociogazdasági státusz nem állandó, idővel változhat pozitív és negatív irányba is. Újabb izgalmas kutatási terület lehet a jövőben az, hogy az agy miként reagál ezekre a változásokra. „Emberként képesek vagyunk felmérni a környezetünket és az összefüggéseket, hogy megfelelően tudjunk viselkedni.”

“Az agyműködésünk és az életünk sem statikus, a körülményeknek megfelelően változik. Ahogy más lesz a státusza valakinek, azt gondolom, hogy másként fogja értékelni a másokról szóló, státusszal kapcsolatos információkat, illetve átalakul a ventrális striátum működése is.” – mondta Zink.

Forrás: https://napidoktor.hu/index