Gyermekbalesetek utáni teendők

A gyermekkori balesetek leggyakoribb színhelye a lakás. Soha ne hagyd felügyelet nélkül a gyereket!

A lakásban a kisgyerek ne férjen veszélyes tárgyakhoz, forró tűzhelyhez, fűtőtesthez, elektromos berendezésekhez. A konnektorokat, ha nem működnek takard le. A gyerek úgy ismerkedik a világgal, hogy mindent a szájába vesz, ne kerüljön a kezébe orvosság vagy egyéb apró tárgy.

Babakocsiban, autóban gondosan rögzítsd. A kertben, játszótéren mindig legyél mellette, ne engedd idegen kutyával játszani. Minden elővigyázatosság mellett is nagyon sok a gyermekkori baleset, hiszen elég egy apró figyelmetlenség és még a legtapasztaltabb, leggondoskodóbb szülővel is megesik, hogy baj történik a gyermekével.

Ágyról való leesés: a leggyakoribb baleset csecsemőkorban, de kisgyermekkorban is sokszor előfordul. Megnyugtató, ha ilyenkor megmutatod az orvosnak a gyermeket.

Csonttörés: Minden sérülés után fellépő fájdalmas duzzanat, alakváltozás vagy nagyfokú mozgáskorlátozottság törésre gyanús, ilyenkor a gyermeket nyugalomba kell helyezni és orvoshoz vinni.

Fejsérülés: Különösen, ha agyrázkódásra utaló tünetek (eszméletvesztés, hányás, hányinger, szédülés, fejfájás, sápadtság) vagy vérzés vagy bőr alatti bevérzés észlelhető, azonnal fordulj orvoshoz.

Lágyrész sérülés: Felületes horzsolást otthon is elláthatod, fertőtlenítés után steril kötszerrel lefedjük a sebet. A kötést naponta cseréld, ha begyullad, mutasd meg az orvosnak. A mély sérülést viszont feltétlenül lássa orvos.

Áramütés: Az izgő mozgó kicsi, hamar megtalálja a számára legveszélyesebb tárgyakat, helyzeteket. Ezek közül csak a legáltalánosabb, és egyben legveszélyesebb a konnektor. Nagyon figyeljünk arra, hogy a konnektorokat és a különböző kapcsolókat a kisgyerek ne tudja megérinteni. Ma már kaphatók olyan biztonságos dugaszok a konnektorokhoz, ami meggátolja, hogy a csemete akár az ujját, akár más tárgyat beledugjon.

Ne vegyél olyan játékot, amely hálózatról működtethető, még akkor sem, ha transzformátor is tartozik hozzá. Az ilyen játékok csak akkor időszerűek, ha a gyermek már elég nagy ahhoz, hogy tiszteletben tartsa az áramot. Csak földelt elektromos szerkezeteket (mosógép, egyéb háztartási gépek) használj.

Áramütés esetén azonnal áramtalaníts, s ezután vidd orvoshoz a gyermeket.

Égés, forrázás: Az égés és forrázás a leggyakrabban előforduló háztartási balesetek közé tartozik. A szülő részéről nagy odafigyelést igényel, hogy a gyerek elkerülje az ilyen baleseteket. Ne hagyd a tűzhelyen a forró vizes lábost, hogy a gyermek azt le tudja rántani.  Soha ne tedd a földre hűtés céljából forró folyadékot tartalmazó edényt, mert a gyerek azt biztosan megtalálja. Soha ne tedd a teás vagy kávés kannát alacsony asztalra, mert a kicsi leránthatja.

Nagyon gyakori forrázásos eset, ha a az orvos által előírt inhaláció közben forrázza le magát a baba. Ilyen esetben is ügyelj a biztonságos eljárásra.Veszélyforrás a tűzhely, kályha, vasaló, amennyiben a szülő dohányzik, a cigaretta is. Ne feledd, hogy a sütőből kivett és az asztalra kitett tűzálló tálak igen sokáig forrók maradnak, és égési sérülést okozhatnak.

Égés, forrázás esetén azonnal hideg vízzel kell hűteni a sérült területet, a ruhát el kell távolítani, ezután kötszerrel vagy tiszta vasalt lepedővel letakarni a sérült bőrt. Bőven itasd meg a gyermeket, majd viddk orvoshoz.

Leégés, napszúrás: A leégés nem mindig azonnal látható, és eleinte nem is fáj. Akkor észleljük, amikor már megtörtént a baj. Ezért mindenképpen legjobb módszer a megelőzés. A kisgyerekek különösen gyorsan leégnek, mivel bőrük vékonyabb, sérülékenyebb. A csöppséget ne tedd ki közvetlen napsütésnek, a kicsit csak árnyékban, szórt fényben levegőztesd. Bőrét magas fényvédő faktorú napozókrémmel védd.

Ha a gyerek mindezek ellenére leégne, azt komolyan kell venni. Enyhébb bőrpír esetében kend be megfelelő krémmel, súlyosabb tünetek jelentkezésekor okvetlenül keresd fel a gyermekorvost.

Idegentest lenyelése: rendszerint néhány nap alatt kiürül a szervezetből. Ha viszont a légutakba kerül, vagy a tápcsatornában elakad, életveszélyes állapotot okozhat, ilyenkor haladéktalanul kórházba kell vinni a gyermeket.

Mérgezés: Gyógyszer, háztartási vegyszer mérgezés gyanúja esetén mentőt kell hívni. Növények (színes bogyók, virágok, szobanövények), gombák szintén gyakran okozhatnak mérgezést. A lenyelt anyagból mindig vigyél magaddal mintát a kórházba.

Kutyaharapás: Az ilyen helyzet megtörténte után meg kell győződni róla, hogy a kutya megkapta-e a kötelező oltásokat. Ha ismeretlen vagy kóbor kutya harapta meg a gyermeket, a veszettség elleni oltást is mérlegelni kell, tehát ilyen esetben is orvoshoz kell fordulni.

Forrás: