Több és jobb alvással az Alzheimer-kór ellen

Sorozatunkban az alvásorvosok spanyolországi Valenciában tartott októberi világkonferenciáján szerzett tapasztalatairól számol be G. Németh György, a Benyovszky Orvosi Központ vezetője. A World Association of Sleep Medicine, az Alvásorvosok Világszövetsége  a magyarországi alváskultúra erősítése, kiterjesztése érdekében végzett munkáért Distinguished Activity Award elismerést, kiválósági díjat nyújtott át a magyar szakembernek.

A rossz alvás elősegítheti a ma még gyógyíthatatlannak tartott Alzheimer-kór  kialakulását. Jellemzően a hatvan év felettieket érinti, Magyarországon jelenleg kétszázezer ember szenved ebben a betegségben – a 65 év felettiek 5%-a és a nyolcvan év felettiek 20%-a. A tudomány mai állása szerint az Alzheimer-kór visszafordíthatatlan és gyógyíthatatlan betegség.

Kialakulásának oka nem teljesen ismert. A betegeknél megfigyelhető egy jelentős immunológiai eltérés, valamint anyagcserezavar is. De sokak szerint szociológiai okai is vannak, sőt azt is megfigyelték, hogy általában az iskolázottabbakat, akik nagyobb jövedelemmel rendelkeztek, jobban érinti. Egyes családokban a betegség halmozódva jelentkezik, tehát nem zárható ki a genetikai örökítés, vagy hajlam lehetősége sem.

öregAkik több időt töltenek ébren, akiknek az alvása töredezett, minősége nem megfelelő, az Alzheimer-kórt illetően  nagyobb  kockázatú csoportba sorolhatóak. A JAMA Nourology folyóiratban ismertetett tanulmány szerint ezért az idős embereknél különösen fontos, hogy odafigyeljenek az alvásukra. Ez a vizsgálat először terjed ki idős korú emberek alvási szokásainak és az Alzheimer-kórral kapcsolatos összefüggésekre.

A kutatók hangsúlyozzák:   ezeknek  az eredményeknek jelentős közegészségügyi következményei vannak, miután az Alzheimer-kór  leggyakoribb formája a demencia, és majdnem fele a vizsgált időseknek  ebből a szempontból egészségesnek tekinthető, és náluk nem találtak  álmatlanság alapú tüneteket.

Mivel az alvászavarokat lehet kezelni, illetve a –betegségeket gyógyítani, így az egészséges alvás biztosítható az idős korúak körében is, következésképpen a jó alvással  nagy valószínűséggel az Alzheimer-kór kialakulásának folyamata is csökkenthető. Az eredmények jelentős hatásuk lehet az idős korúak életminőségének az alakulásában, a családjaik életkörülményeiben és csökkentheti az egészségügyi költségeket.

Mindezeknek a felvetéseknek a megerősítése további vizsgálatokat igényelnek, mindenesetre először mondták ki tudományos vizsgálat alapján, hogy a minőségi és hosszabb alvás megelőzheti illetve lassíthatja az Alzheimer-kór kialakulásának a lehetőségét.

(orvosikozpont.hu)

Forrás: