Süssünk tiroli rétest!

Igaz ugyan, hogy ez nem az a rétes, aminek a tésztáját a gondos női kezek felfoghatatlan ügyességgel hajszál vékonyra húzzák-nyújtják az asztalon, hanem az egyszerűbb, kelt tésztás verzió. Viszont garantált siker, mert különleges, és finom!

Hozzávalók:

vajas tészta
töltelék ízlés szerint
tojás a kenéshez

Elkészítés:

Készítsünk egy adag leveles vajastésztát, de most csak 0,5 dkg élesztőt tegyünk bele. Négyszeri hajtogatás és pihentetés után nyújtsuk ki 36×36 cm méretűre, majd sodrófára csavarva fektessük egy nagyobb zománcozott tepsi aljába, és vágjuk ketté. Ha a tepsink mérete kisebb az előírtnál, akkor nyújtsuk a tésztát arányosan szélesebbre, és a deszkán kettévágva két részletben helyezzük a tepsibe.

tirol

A tészta harmadik (almás tiroli rétes esetén negyedik) hajtogatása után készítsük el a tölteléket. Erre a célra a hagyományos rétesek töltelékeit használjuk. A teljes mennyiségű krémet (2 rúdhoz valót) a hosszabbik oldal mentén folyamatos csíkban rakjuk az egyik tészta közepére.

Ezt követően a tészta belső, vágott szélét hajtsuk a töltelékre, majd lazán fordítsuk rá a másik szélét is. A két oldalnak jelentős mértékben át kell fednie egymást, ellenkező esetben a rétes sütés közben szétnyílik. A minél biztosabb rögzítés érdekében a tészta alul lévő szélét kenjük meg 1 felvert tojással, és utána hajtsuk rá a másik szélét, hogy a két réteg összeragadjon. Ezután töltsük meg a másik tésztát is töltelékkel. A két rúdhoz célszerű különböző krémeket használni.

Gyümölccsel történő töltés esetén a darált diót a töltelékkel megegyező szélességű sávban szórjuk a tészta közepére. A szójakedvelők a Szójás pirog dupla mennyiségű töltelékéből is készíthetnek tiroli rétest.

Végül kenjük meg a rudak tetejét a maradék felvert tojással, gondosan ügyelve arra, hogy ne folyjon le az oldalára. Fél óráig hideg helyen pihentessük, majd süssük 10 percig erősebb, majd kb. 15 percig közepes lángon, amíg a teteje világos pirosra pirul.

Forrás: