Romlott étel-érzékelő

Az előrecsomagolt hal vagy hús esetében szinte teljesen lehetetlen megállapítani, hogy friss élelmiszerrel van-e dolgunk. Kutatók kifejlesztettek egy csomagolásba integrált érzékelő filmréteget, amellyel minőségellenőrzést végezhetünk.

Biztosak lehetünk benne, hogy a boltokban kapható vákuumcsomagolt csirkecomb friss és ehető? A kinézet alapján egyáltalán nem lehet eldönteni, és önmagában a „minőségét megőrzi” dátum sem jelent egyértelmű garanciát a frissességre, hiszen számtalan botrányról hallani világszerte, mikor visszadátumozott, romlott húsárut értékesítettek a kereskedők.

A müncheni Fraunhofer Kutatóintézet kutatói egy olyan vékony filmréteget fejlesztettek ki, melyet a hús, vagy hal csomagolásába integrálnak és ott a biogén aminokra reagálva információt ad az élelmiszer frissességéről. Az amin moleklák akkor keletkeznek, mikor az ételek romlásnak indulnak, emellett az aminok felelősek a romlott ételek kellemetlen szagáért is.

eper9

Mikor a csomagoláson belül felszabadulnak az aminok, a molekulák hatására az érzékelő indikátora elszíneződik. A friss élelmiszert sárga, míg a romlott, fogyasztásra alkalmatlan ételt kék színnel jelzi az érzékelő.

„Amint az élelmiszer csomagolásán belül az amin koncentráció elér egy bizonyos szintet, a színváltozás figyelmeztetést ad a fogyasztóknak”, mondta Dr. Anna Hezinger, a müncheni EMFT kutatója. Míg a legtöbb élelmiszeren feltüntetett „minőségét megőrzi” jelölés csupán egy jelzésértékű becslés, addig az új érzékelő az élelmiszer éppen aktuális állapotáról ad egyértelmű információt a fogyasztónak, tette hozzá Hezinger.

Forrás: