7 tipp, a ?megfogyva bár, de törve nem? cél eléréséhez

Az, hogy miként dobjuk le magunkról a feles kilókat, nem csak az ételeken és a mozgáson múlik, hanem az evéstechnikán is.

1. Menjen össze a tányér is

Kisebb tányérból automatikusan kevesebbet eszik mindenki. Brian Wansink a Cornellből tesztek sorozatából derítette ki, hogy nagyobb tányérra többet szednek és többet is esznek belőle az emberek. A kísérlet során senki sem vette észre, hogy ezzel a trükkös módszerrel 200 kalóriával kevesebbet vett magához, ugyanis így sem maradtak éhesek.

2. Szünet evés közben

A legtöbben spontán szünetet tartanak evés közben, amikor pár percre leteszik az evőeszközt. Ezt a pillanatot kell nyakon csípni, és befejezni az étkezést. A test mindig pontos jelzést ad, mikor lakott jól, csak sokan nem figyelnek rá.

3. Fontos az adagolás

A vékonyak titka a visszafogott adagolás. Elég csak néhány alkalommal megmérni az étel mennyiségét, utána megy már automatikusan is. Kisebb ételcsomag is elég. Veszélyes az is, ha többet főzünk, mint amennyi elfogy, mert így könnyű a túlevés hibájába esni.

4. A 80-20 szabály

A nyugatiakat úgy szoktatták, hogy mindig tömjék degeszre magukat. A japán Okinawa lakói azonban csak 80 %-osan laknak jól étkezésenként. Még nevet is adtak ennek a természetes fogyókúrás szokásnak: hara hachi bu. Aki 20 %-kal kevesebbet vesz magának, mint addig, lassan és megfontoltan falatozik, nem fogja hiányolni ezt a mennyiséget.102175. Trükkök az étteremben

A vendéglátóhelyek rendszeresen hatalmas adagokat szolgálnak fel, de túl lehet járni az eszükön:

– Az előételt meg lehet osztani egy jó baráttal, sőt, akár önálló fogásként is szerepelhet.

– Felnőttek is ehetnek gyerekmenüt.

– Az étel 80 %-ának elfogyasztása után a maradékot azonnal be kell csomagoltatni.

– Hajléktalanokból sehol sincs hiány, nagylelkű gesztus nekik adni a kis csomagot, nem pedig később elnassolni.

– Egy kisebb előétel kiegészíthető salátával, így a tányér fele zöldségekkel lesz tele a megfelelő egyensúly érdekében.

– Az étlapon a legszebb szavak a ?grillezett? és a ?párolt?. Az ?olajban sült?, a ?gazdag? és a ?szósz? kifejezések nem fogyókúrázóknak valók.

6. Jutalmazás

Ha sikerült leszokni az üdítőkről, vagy eltelt egy nap túlevés nélkül, jutalmat érdemel a diétázó. Mondjuk egy pedikűrt, egy új ruhát? esetleg alkalmanként egy kis darab, antioxidánsokban gazdag étcsokoládét. Fontos számon tartani a mérföldköveket, mert a jó szokások lépésről lépésre alakulnak át egészséges életmóddá.

7. MOSOLY!

Sosem szabad alábecsülni a derű-faktort. Egy szökkenés járás közben, vagy egy mosoly a telefonbeszélgetés során boldogabbá tesz. Ráadásul a jókedv ragadós is.

Forrás: