Stresszes iskolakezdés

Szeptemberben ismét iskolába mennek a nebulók. Szülőként is, pedagógusként is gyakran tapasztaljuk, hogy az eddig örökmozgó gyermekünk fáradékonnyá, fejfájóssá, esetleg hasfájóssá válik.

Sokan nem tudják, nem értik, mi okozza ezt a változást, miért betegszenek meg könnyebben a gyerekek.

A nyár végével változékonyabbá válik az időjárás. Vége van a kánikulának, a frontok ismét gyakrabban jönnek-mennek, mivel a közeledő téli félév intenzívebb légtömeg-kicserélődési folyamatokkal jár itt nálunk, a mérsékelt övben.

A változékonysághoz szervezetünknek nagyfokú alkalmazkodásra van szüksége. A felnőtt, egészséges szervezet is nehezen alkalmazkodik, a gyermekek esetében pedig fokozott az időjárás hatása, hiszen ők még egy úgynevezetett tanulási fázisban vannak, a szervezetük még csak most sajátítja el ezt a fajta alkalmazkodási folyamatot.

Az időjárási stressz mellett a rengeteg napi iskolai feladat sokszor túlterheli a gyerekeket, kamaszkorban pedig a fokozott nyomás még intenzívebb időjárás-érzékenységi tüneteket produkálhat.

Az időjárás-változásokra nem egyformán reagálunk, így természetesen a gyermekek között is van, aki jobban, van, aki kevésbé viseli jól ezeket a hatásokat. Vannak olyan csemeték, akik könnyedén átvészelik a változékonyságot, és vannak olyanok is, akiknek komoly problémát okoz.

faradt-tanulo2

Fejfájás, magatartászavar, ingerlékenység, hasi panaszok is jelentkezhetnek. Az iskoláskorú gyermekeknél megjelenhet az időjárás hatása az iskolai teljesítményükben is.

Hogyan tudunk segíteni gyermekeinknek?

Az időjárási elemekkel szemben való ellenálló képesség fejlesztése, és a megfelelő életmód kialakítása lényeges szerepet játszik az immunrendszer erősítésében. A szervezetünket már kora gyermekkortól fel kell készíteni az időjárás okozta stressz elviselésére.

Sokat kellene kint lenni a szabadban, esőben, szélben, hóban és melegben is. A megfelelő öltözetben a változatos időjárási körülményekhez is hozzá kellene szoktatni gyermekeink szervezetét, és nemcsak akkor vinni ki őket a szabadba, amikor jó idő van.

A rendszeres testmozgással, a megfelelő vitamin és ásványi anyagok bevitelével, az életkornak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálkozás alkalmazásával szoktassuk hozzá gyermekeink szervezetét a változó időjárási viszonyokhoz!

Az időjárási hatások az egyéni időjárás-érzékenységen keresztül jelennek meg. Fontos lenne mindenkinek tudnia, hogy ő milyen érzékenységi kategóriába tartozik, és hogy mikor, milyen hatásokra számíthat.

Ezzel sokat tehetnénk az életminőségünk javításáért, életvitelünk jobb szervezéséért, és fel kellene használnunk az időjárás-érzékenységi vizsgálat eredményeit a hatékonyabb gyógyításban is.

Forrás: