Mit tesz velünk az időjárás?

Frontok esetén sokan szenvednek különböző panaszoktól. Az egyes évszakok és frontok hol magasabb, hol alacsonyabb vérnyomásértékeket eredményezhetnek.

Az időjárás hatással van ránk. Irányítja a szezonális megbetegedéseket és befolyásolja a halálozási statisztikát. Frontok esetén sokan szenvednek különböző panaszoktól is. A sorból a vérnyomás sem maradhat ki, az egyes évszakok és frontok hol magasabb, hol alacsonyabb vérnyomásértékeket eredményezhetnek.

Hőmérséklet

Vérnyomásunk télen általában magasabb, mint a nyári időszakban. Az alacsony hőmérséklet hatására az erek összeszűkülnek, így nagyobb nyomásra van szükség ahhoz, hogy a szív keresztülpumpálja a vért az érhálózaton, vérnyomásunk tehát emelkedik. A téli időszak szezonális vérnyomás-emelkedéséhez a csökkent fizikai aktivitás és a súlygyarapodás is hozzájárul. Nehezebb ételeket eszünk, több sóval, aminek túlzott fogyasztása szintén kedvez vérnyomásértékeink megugrásának.

jldnc7z54

Hőségben a fenti folyamat fordítottja történik, az erek kitágulnak, így kisebb nyomás is elegendő a bennük lévő vérmennyiség keringetéséhez, vérnyomásunk csökken. Mindezek ellenére mégsem lehetünk nyugodtak a nyári hónapokban. A kánikula még az egészséges emberek szervezetét is megviseli, a szív- és keringési betegek számára pedig fokozott kockázatot jelent, ilyenkor infarktus és agyvérzés is nagyobb eséllyel alakulhat ki.

Frontok

A képet tovább árnyalja, hogy vérnyomásunk feltehetőleg nem csak a hőmérséklettől, hanem a légnyomás alakulásától is függ. Melegfront esetén, amikor emelkedik a légnyomás, fokozódik a szervezetünkre, ereinkre nehezedő nyomás is, ennek következtében vérnyomásunk emelkedik. Hidegfront esetén épp az ellenkezője történik, csökken a légnyomás, így vérnyomásunk is. A front betörését és a légnyomás stabilizálódását követően vérnyomásunk is normalizálódik és ezután feltételezhetően már a hőmérsékleti szabályok érvényesülnek.

y4no2pkc11

Ugyanakkor a frontok egyéb veszélyekkel is fenyegetnek. Kutatások például kimutatták, hogy hidegfront esetén a légnyomás hirtelen esése hozzájárulhat a szívkoszorúereken belül lévő meszes plakkok leszakadásához, mely a szívinfarktus legfőbb oka.

Mit tehetünk?

Az időjárás változásaira minden szervezet másképp reagál. Ha rendszeresen mérjük és naplózzuk vérnyomásértékeinket, pontosan megismerhetjük saját testünk reakcióit és több pihenéssel, egészségesebb étrenddel fel tudunk készülni a változó körülményekre.

A rendszeres mérési eredmények naplózásához használhatjuk például az EgészségNaplót, ahol a grafikonos megjelenítésnek köszönhetően a vérnyomásértékek alakulása könnyen áttekinthető.

Forrás: