Indíték: együttérzés

Anglia és Wales ügyészei új irányelveket kaptak az asszisztált öngyilkosság kérdésével kapcsolatban.

Keir Starmer, Anglia és Wales legfőbb ügyésze azonban azt is hozzátette, hogy az ?irgalmas gyilkosokra? továbbra is teljes mértékben vonatkoznak a törvények. A legfőbb ügyész azt követően hozta nyilvánosságra az irányelveket, hogy miután több tucat brit állampolgár segítette partnerét az öngyilkosság végrehajtásában külföldön, egyre többen követelték a törvény tisztázását.

?A politika most nem az áldozat jellemzőire, inkább a gyanúsított motivációira összpontosít, például arra, hogy a gyanúsított indítéka teljes egészében az együttérzés volt-e? ? nyilatkozta Starmer. ?Az irányelvek nem változtatják meg az asszisztált öngyilkosságra vonatkozó törvényt. Nem nyitja meg az utat az eutanázia felé. Mindössze azt éri el, hogy egyértelmű kereteket biztosít az ügyészeknek ahhoz, hogy eldöntsék, mely eseteket kell bíróság elé vinni, és melyeket nem.?

A közelmúltban kiderült számos nagy port kavart esetet követően az asszisztált öngyilkosság heves viták kereszttüzébe került. Angliában és Walesben továbbra is törvénybe ütközik, és akár 14 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Több mint 100 gyógyíthatatlan illetve halálos beteg utazott azonban a svájci Dignitas klinikára meghalni, és az öngyilkosságukban segédkező hozzátartozóik közül senkit sem fogtak perbe.4953Múlt héten azonban a BBCegyik veterán tudósítóját őrizetbe vették gyilkosság vádjával, miután egy televízióműsorban beismerte, hogy megfojtotta AIDS betegségben szenvedő volt szeretőjét. Nem sokkal korábban két édesanya is bíróság elé állt azért, mert megölték súlyosan beteg gyermeküket. Egyiküket szabadságvesztésre ítélték, a másikat felmentették.

Starmernek azért kellett kiadnia az irányelveket, mert jogi döntés született Debbie Purdy szklerózis multiplexben szenvedő beteg ügyében, aki azt akarta megtudni, hogy bíróság elé állítják-e férjét, Omart, ha segít neki öngyilkosságot elkövetni. A legfőbb ügyész az irányelveket 5000 egyén és csoport véleményének áttekintése után dolgozta át.

?Omar és én most már élhetjük tovább az életünket? ? nyilatkozta Purdy az új irányelvek közzé tétele után. ?Mivel tudom, milyen lehetséges következményei vannak a halálommal kapcsolatos döntésemnek, nem kell elkapkodnom ezt a döntést.?

Sarah Wootton, a Dignity in Dying (Méltóságos Halál) szervezet vezetője az új irányelveket a józan ész és az együttérzés győzelmeként értékelte. Nagy-Britannia más területein, például Skóciában nincs külön törvény az asszisztált öngyilkosságra vonatkozóan, Észak-Írország pedig önállóan tárgyal a kérdésről.

Forrás: