Túlérzékenység – Jó vagy rossz?

Bakos Zsuzsi életmód tanácsadó arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogy mi áll a túlérzékeny személyiség hátterében

A túlérzékenység – más néven hiperszenzivitás – lényegében annyit jelent, hogy sokkal erőteljesebben reagálunk a külvilágból érkező ingerekre, eseményekre, zajokra, szagokra, a fizikai fájdalomra, emlékekre, párbeszédekre.

A túlérzékeny emberek időnként, esetleg gyakran olyan dolgokon is rágódik, amelyeken mások gond nélkül átsiklanak. Ez nem csak a túlérzékeny embernek, de a mások félnek is fejfájást okoz. A túlzott érzékenység egyfajta paranoiás, üldözési mániás beállítottságra utal.

Bakos Zsuzsi életmód tanácsadó szerint a túlérzékenység gyakran attól is függ, hogy milyen idegrendszerrel születünk. Minden ötödik ember úgynevezett hiper-, vagy szuperérzékeny, tehát „rosszul” reagálnak a külső hatásokra, rosszabbul tűrik a konfliktusokat, vitákat.

Az is fontos, hogy mi magunk hogyan éljük meg a saját érzékenységünket, hátránynak érezzük, vagy meglátjuk az előnyit. Az érzékenységnek vannak pozitív hatásai is. Az ilyen emberek empatikusabbak, lelkiismeretesebbek, intuitívabbak.

A párkapcsolatokon belül sajnos az egyik legrosszabb kimenetelű tulajdonság is lehet a túlérzékenység. Az, bizony nagy fejfájást okozhat, ha folyton azt vágjuk a párunk fejéhez, hogy túlreagálod a dolgot. Bakos Zsuzsi szerint ettől csak még rosszabb lesz a helyzet. A túlérzékenyek emberek mellől emiatt gyakran eltünedeznek a barátok, ismerősök. Ez megerősíti a paranoiás elképzeléseiket is világról, erősödik a bizalmatlanságuk az emberekben.

A túlérzékenység gyökerei az alacsony vagy nem túl stabil önértékelésben rejlenek. Arról van tehát szó, hogy a túlérzékeny emberek főként magukkal elégedetlenek, de ahelyett, hogy ezt bevallanák, az egész világot hibáztatják.

Forrás: