Mi mindenre jó a fenyő?

A fenyőnek valójában rengeteg felhasználási módja létezik, és ezek közül csak egy a néphagyomány, hogy karácsonykor megvéd a gonosz démonoktól.

A fenyők december huszonnegyedike környékén milliószámra esnek áldozatul az emberek karácsonyi hangulatának, és utána gyakran utcaszéleken, vagy jobb esetben konténerekben végzik. Pedig a fenyőnek szinte mindene jó valamire.

A gyanta felhasználása a régi korokban

Mára nyilván senki nem fogja a fenyőfa megkeményedett ragacsos nedvét a szájába venni, és rágó-reklámokat meghazudtoló jókedvvel és lendülettel rágcsálni. Pedig régen igen közkedvelt rágcsa volt ez az erdőmunkások, havasi pásztorok és gyermekeik körében. A lányok is gyakran a szájukba vették, hogy segítse a nyálképzésüket és könnyebben fonhassanak. Úgy tartották, hogy a gyanta tisztítja a fogakat, jót tesz a gyomornak és éhségcsillapító hatással is bír. De használták kéregedényeik megragasztására, sebeik gyógyítására, szövőbordáik készítéséhez és még a szoba illatosítására is.

fenyomag

A talajtakaró örökzöld

A fenyő kérge remek víztartó képességgel rendelkezik, amelyet a gyomok elnyomására lehet felhasználni. A kívánt hatás érdekében öt-nyolc centiméteres rétegben érdemes elteríteni. Magas gyantatartalma miatt nehezen bomlik, így nem igényel folyamatos utánpótlást vagy mennyiségi ellenőrzést, elég, ha kétévente eltávolítjuk a területről.

A földgiliszták, a talaj természet adta forgatói elkerülik, ahogy a talajlakó  kártevők is. Többféle fenyőfajta kérge is megfelelő a feladatra. A legolcsóbban beszerezhető a luc, a legdrágább a vörösfenyők kérge. A régi időkben közkedvelt cserzőanyagként tartották számon a fenyő ezen részét.

Az iható  növénytej

A fenyőfélék természetes védekezés gyanánt szurkot termelnek ki magukból, ahol valamiképpen sérül a kérgük. Ez a fenyőszurok vagy fenyőgyanta áttetsző, kellemes illatú, sárgásbarnás ragacsos nedv.

Ezt a nedvet máig felhasználhatjuk, például koktélok készítésére, amelyek vigyázat: orvosságnak minősülnek, tehát csak betegség esetén fogyaszthatjuk. Ilyen gyógyszer-ital például a fenyőgyantatej, az asztmás vagy állandó köhögési ingerre való orvosság.

Fenyőgyantatej recept
Hozzávalók: 1 csésze tej, 2 teáskanál méz, 1 csepp levendulaolaj és gyógyszertárból beszerezhető, 1 teáskanálnyi csillagfenyőgyanta.
Elkészítése: A felmelegített, majd leszűrt tejben oldjuk fel a csillagfenyőgyantát és a mézet. Ezek után adjuk még hozzá a levendulaolaját, és mindezeket jól keverjük össze. Mindig frissen és langyosan, naponta háromszor egy csészével fogyasszuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/