Láb problémák: mit mesél a lábad egészségedről? – 1.rész

Fáj időnként a talpunk? Állandóan hidegek a lábaink? Elszíneződést tapasztalunk az ujjainkon? A lábak elárulják, van-e valamilyen egészségügyi problémánk. Csak figyelnünk kell őket. Derítsük ki, mi a láb probléma valódi oka.  

Ha jó ideje észrevettük már, hogy nekünk folyton plusz zoknira van szükségünk, ha gyakran tapasztalunk fájdalmat vagy egyéb furcsaságot lábainkban, érdemes utánanéznünk, mi okozza a problémát. Annak ugyanis prózaibb, de komolyabb kiváltója is lehet.

Lássuk, mit jelenthetnek a lábakkal kapcsolatos panaszok.

1.Hideg láb: ha a lábaink mindig hidegek, a rossz vérkeringést okolhatjuk. A keringési probléma olykor a dohányzáshoz, a magas vérnyomáshoz, vagy szívbetegséghez köthető. A nem kontrollált cukorbetegségből eredő idegkárosodás szintén hideggé teheti a lábat. Egyéb okai lehetnek a vérszegénység, valamint a hypothyreosis. Orvosunk meg tudja mondani, milyen mögöttes egészségügyi gond állhat a láb probléma háttérében.

2.Lábfájdalom: ha lábfájdalom gyötör minket, előszöris nézzük meg, milyen cipőt viselünk. 10-ből 8 nő panaszkodik arra, hogy a lábbelije fájdalmat okoz. Ám ha a tünetnek semmi köze a cipőhöz, stressz-törés vagy apró csonttörés is szóba jöhet. Lehet, hogy túl intenzív volt az edzés, ilyen például a kosárlabda és a távfutás. A gyengébb csontok fokozzák a problémák esélyét – melyek mögött csontritkulás állhat.

3.Piros, fehér, kék ujjak: a Raynaud szindróma változtathatja a lábujjakat ilyen színűvé, amely aztán visszavált eredeti árnyalatára. Az ok az artériák hirtelen beszűkülése, ezek az ún. vasospasmusok. Stressz vagy hőmérsékletváltozás válthatja ki őket, más egészségügyi gondot általában nem eredményez ez a láb probléma. A Raynaud szindróma kapcsolódhat azonban a rheumatoid arthritiszhez, a Sjögren betegséghez és pajzsmirigy problémákhoz is.

4.Sarok fájdalom: e lábpanasz leggyakoribb oka a plantar fasciitis gyulladás, ahol e hosszú ínszalag a csontokhoz kapcsolódik. A fájdalom akkor a legélesebb, amikor először felkelünk reggel és nyomást helyezünk a lábra. Az arthritis, a megerőltető edzés, a rosszul illeszkedő cipő is okozhat sarokpanaszt, ahogyan az íngyulladás is. Kevésbé gyakori okai e láb problémának a törés, a csont fertőzés vagy tumor.

5.Lábhúzás: az első jele, ha megváltozik a járásunk. Ha kissé húzzuk a lábfejet, vagy „szélesebbé” válik a járás. A fő oka, hogy lassan elveszítjük a láb normális érzékelését, perifériás idegkárosodás következtében. Ezen láb problémás esetek 30 százaléka a cukorbetegséghez köthető. Az idegi károsodás fertőzés, vitaminhiány és alkoholizmus eredménye is lehet. Sok esetben nem derül ki az ok. A lábhúzást kiválthatja még az agy-, a gerincvelő-, vagy az izmok problémája is.

6.Formai változás: amikor a lábujjak formája megváltozik, a körmök jóval lekerekítettebbek a tetejükön, s lefelé görbülnek. Sok esetben tüdőbetegség áll a háttérben, de szívbaj, máj- és emésztési rendellenességek is okozhatják, vagy bizonyos fertőzések. Olykor ez a probléma az egész családot érinti, s nincs mögötte konkrét betegség.

7.Duzzadt lábak:  e láb probléma sokszor csak átmeneti kellemetlenség, túl sok állás vagy hosszú repülőút következménye. Ám ha a végtagunk gyakran dagad, vagy tartósan duzzadt, az komoly egészségügyi gondra utal. Rossz vérkeringés, nyirokrendszeri probléma, vérrög is állhat a hátterében. A vese-rendellenesség vagy az alulműködő pajzsmirigy szintén okozhat duzzanatot. Fontos, hogy kivizsgáltassuk magunkat orvossal!

labfajdalom

8.Égő érzés a lábakban: ez a láb probléma a diabéteszesek körében gyakori, a perifériás idegkárosodás következtében. B-vitamin hiány is kiválthatja azonban, de lábgomba, krónikus vesebetegség, rossz vérkeringés is lehet az oka, utóbbi esetben a lábakban és a talpakban perifériás artériás betegség állhat fenn. A hypothyreosis ugyancsak eredményezhet égő érzést.

9.Nem gyógyuló sebek: ha a lábakon, talpakon keletkezett sérülések nem gyógyulnak, az a cukorbetegség figyelmeztető jele. A diabétesz képes arra, hogy megváltoztassa a lábunk érzékelését, a normális sebgyógyulást, tehát még egy hólyagból is problémás seb lehet. A sebek hajlamosak az elfertőződésre. A cukorbetegeknek fontos is naponta ellenőrizniük lábukat, nincs-e rajta valamilyen sérülés. A lassú gyógyulást rossz vérkeringés is eredményezheti egyébként, a perifériás artériás betegség miatt.

10.Fájdalom a nagyujjban: a nagy lábujjban jelentkező, hirtelen fájdalom oka a köszvény, pirosodással és duzzanattal kísérve. Hasonló tüneteket okozhat az osteoarthritis. Amennyiben az ízület merev, hallux rigidus ízületi gyulladás állhat fenn, melyben mozgásbeszűkülés alakul ki. A problémás nagyujj a sportolók betegsége is lehet, különösen azoké, akik kemény felületen játszanak. Utóbbi problémát az ízület körüli szalagok sérülése okozza.

A cikket folytatjuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php