A szabadgyökök jót tesznek?

Lehet hogy eltúlozzuk a szabadgyököktől való félelmet? Egy új tanulmány szerint a szabadgyökök jelzőként működnek.

A svéd Karolinska Intézet kutatói szerint elképzelhető, hogy eltúlozzuk a szabadgyököktől való félelmet. A Journal of Physiology szaklapban megjelent új tanulmányuk azt mutatja, hogy a szabadgyökök jelzőanyagként szolgálnak, hogy ennek következtében a szív a megfelelő erővel dobogjon.

A szabadgyökök olyan molekulák, amelyek könnyen reakcióba lépnek más anyagokkal a szervezetben, ami a sejtkárosodás miatt bizonyos körülmények között negatív hatást gyakorol az egészségünkre. A szabadgyököket az úgynevezett antioxidánsokkal lehet ellensúlyozni, amelyek számos étrendi kiegészítőben megtalálhatók.

shutterstock_689015925

A kutatók szerint azonban az az elmélet, mely szerint a szabadgyökök általánosságban veszélyesek, és minden esetben ellensúlyozni kell azokat, tulajdonképpen csak egy mítosz. A szakemberek új kutatásukban a szabadgyökök a szív fiziológiájában betöltött szerepét vizsgálták.

„Amint az lenni szokott, itt is a mérték a lényeg. Normál körülmények között a szabadgyökök fontos jelzőanyagként szolgálnak, nagyon magas szintjük illetve hosszan tartó szintemelkedésük azonban betegség kialakulásához vezethet” – nyilatkozta a kutatást vezető Håkan Westerblad professzor.

shutterstock_587064553

Amikor a szervezet különböző fajta stressznek van kitéve, a szimpatikus idegrendszer stimulálja az úgynevezett béta-adrenerg receptorokat a szívizomszövet felszínén. Ez számos változást, többek között a fehérjék foszforilációját eredményezi a sejtek belsejében. Ennek következtében a sejtek összehúzódásai erőteljesebbé válnak, és a szív erősebben kezd verni.

A mostani kutatás kimutatja, hogy a béta-adrenerg receptorok stimulálása a szabadgyökök fokozott termelődését is eredményezi a sejtek mitokondriumában, és ezek aztán elősegítik a sejtek erősebb összehúzódásait. Amikor a kutatók a sejteket antioxidánsoknak tették ki, a szívizomsejtek béta-adrenergikus stimulációjának nagy része eltűnt. Az eredmények tehát a szív erőtermelésének eddig ismeretlen szabályozó mechanizmusát fedik fel, és a felfedezés a különféle szív rendellenességek mélyebb megértéséhez vezethet.

Forrás: