Frontmentes napunk lesz, napsütéses meleg idővel

A középső és keleti tájakon az erősebben megnövekvő gomolyfelhők mellett fátyolfelhők is lesznek az égen, mindazonáltal országszerte több órát süt majd a nap.

A Dunántúl nyugati felét leszámítva elszórtan alakul ki zápor, zivatar. Az északi, északnyugati szél többfelé megélénkül, a nyugati határ közelében meg is erősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is várhatók. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és 14 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul.

Fronthatással nem kell számolniuk az arra érzékenyeknek. A délutáni órákban több helyen kialakulhat zápor, zivatar, emiatt fülledtséget tapasztalhatunk. Zivatarok idején húzódjunk védett, zárt helyre. Zivataros időben erősödik a légkör ionizáltsága, ez egyeseknél levertséget, rossz közérzetet, teljesítménycsökkenést okozhat, mások viszont nyugtalanabbak, idegesebbek lesznek, fokozódó hiperaktivitást figyelhetünk meg.

napsutes3

Pollenjelentés
Az elkövetkező napokban a pázsitfűfélék pollenkoncentrációja fokozatosan emelkedik, helyenként már elérheti a tüneteket okozó közepes szintet, sőt a hirtelen kialakuló zivatarok során roncsolódó pollenszemek esetenként asztmatikus tüneteket is kiválthatnak. A meteorológiai előrejelzés alapján várható délnyugati áramlással mediterrán eredetű pollenszemek is érkezhetnek hazánkba – így például az olajfa és a komlógyertyán pollenszemei is megjelenhetnek a levegőben. A tölgy és a kőris virágpora jellemzően alacsony-közepes, a nyír, a platán és a fűz pollenje pedig már csak alacsony koncentrációban van jelen. A kevésbé jelentős allergének közül az eperfafélék pollenkoncentrációja elérheti a közepes-magas, a fenyőféléké és a dióé pedig a közepes szintet. Az útifű és a lórom virágporából továbbra is csak egy-egy szem fordul elő a levegőben. A kültéri allergén gombák spóraszáma várhatóan emelkedik, a Cladosporium koncentrációja többfelé elérheti a tüneteket okozó közepes-magas szintet is.

Forrás: met.hu