Jó, vagy rossz éjjeli lámpánál aludni?

Gyermekként talán emlékszik arra, hogy a “villanyoltás” szóval jelezték, hogy ideje lefeküdni. A lámpák lekapcsolása lefekvéskor azonban sokkal több, mint egy általános lefekvés előtti mondat. Valójában az a döntés, hogy lekapcsoljuk-e a villanyt – vagy égve hagyjuk -, hatással lehet az egészségünkre.

A probléma azonban túlmutat a mennyezeti lámpákon. A fény több forrásból vesz körül minket, többek között az utcai lámpákból, a televíziókból és az elektronikus eszközeink, például a mobiltelefonok, számítógépek és táblagépek által kibocsátott kék fényből.

Az alvás bármilyen bekapcsolt fénnyel károsnak tekinthető a nyugodt alvás szempontjából. Következésképpen az elégtelen minőségű alvás számos egészségügyi következménnyel járhat. Ha fontolgatja, hogy lefekvéskor égve hagyja a lámpát, vegye figyelembe az alábbi következményeket.

A bekapcsolt fényekkel való alvás mellékhatásai
A fénynek való kitettség alvás közben megnehezíti az agy számára a mélyebb alvást. Minél sekélyebb alvás, annál inkább negatívan befolyásolja az agyi oszcillációkat (aktivitást), amelyek lehetővé teszik az alvás mélyebb szakaszaiba való eljutást.

Az agyat közvetlenül befolyásoló állapotokon kívül a fényexpozícióból eredő mély alvás hiánya a következő mellékhatásokkal is összefüggésbe hozható:

Depresszió
A lámpánál való alvás összefüggésbe hozható a depresszióval. De elektronikus eszközökből származó kék fénynek lehet a legrosszabb hatása a hangulatra. Az alváshiány is okozhat kedvetlenséget és ingerlékenységet. Azok a gyerekek, akik nem alszanak eleget, hiperaktívabbak lehetnek.

Mit jelent az alvási deficit?

Elhízás
Egy tanulmány nőkön végzett vizsgálata szerint az elhízás gyakoribb volt azoknál, akik bekapcsolt televízióval vagy világítással aludtak. A vizsgálatban résztvevők 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel szedtek fel körülbelül 11 kilót 1 év alatt. A szobán kívül bekapcsolt fények nem bizonyultak olyan fontosnak, mint a hálószobán belüli fényforrások. Az alváshiány okozta elhízás egyik tényezője az ételfogyasztás lehet.  Kimutatták, hogy minél kevesebbet alszik valaki, annál több ételt fog enni másnap. Ez az étkezések időzítését is befolyásolhatja – a késő esti étkezés súlygyarapodáshoz vezethet.

alvászavar

Foto:123rf.com

Balesetek
Ha nem alszik jól, másnap kevésbé lesz éber. Ez különösen veszélyes lehet, ha autót vagy más típusú gépjárművet vezet. Az idősebb felnőttek hajlamosabbak lehetnek az elesésekre is.

A krónikus betegségek fokozott kockázata
Ha a fény hosszú távon továbbra is zavarja az alvását, akkor megnőhet bizonyos krónikus betegségek kockázata, függetlenül attól, hogy elhízott-e vagy sem. Ezek közé tartozik a magas vérnyomás (hipertónia), a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség.

A fény hatása az alvás-ébrenlét ciklusokra
Bár úgy tűnhet, hogy nincs ideje sok alvásra, a megfelelő mennyiségű – és minőségű – éjszakai alvás rövid távon és a jövőben is meghatározó lesz az egészségi állapotára.

Az alvás segít:

  • az agy és a test regenerálódásában
  • lehetővé teszi az izmok regenerálódását
  • segít a betegségek és krónikus állapotok leküzdésében
  • jobb kedvre deríti Önt
  • segíti a gyermekek növekedését.

Ha éjjeli fénynek van kitéve, a szervezet cirkadián ritmusa felborul. Ennek következtében az agy kevesebb melatonin hormont termel, amely az elalvást segíti.

Mi van, ha csak bekapcsolt lámpánál tudok aludni?


Míg egyes gyerekek kényelmi okokból jobban szeretik, ha ég a lámpa, sok felnőtt is bűnös abban, hogy a gyerekek megszokják az éjjeli lámpákat. Sok felnőtt televízióra alszik el, vagy a telefonját, tabletjét nézegeti elalvás előtt. Nehéz sötétben elaludni, ha megszokta, hogy be van kapcsolva egy fényforrás. Hogy erről leszokjon, kezdetben használhat egy kis, vörös fényt kibocsátó éjjeli lámpát, mielőtt  hozzászokik a sötétséghez. Kiderült ugyanis, hogy a piros színű éjjeli lámpáknak nincs olyan káros hatásuk a melatonin termelésre, mint más színű izzóknak.

Az is fontos, hogy más egészséges alvási szokásokat is beépítsen a rutinjába, így nem fogja észrevenni a fények hiányát:

  • Használjon sötétsötétítő redőnyöket.
  • Kezdje el lekapcsolni a fényeket otthonában lefekvés előtt félórával.
  • Minden este ugyanabban az időben feküdjön le, és minden reggel ugyanabban az időben ébredjen.
  • Ne vigye be az elektronikai eszközöket a hálószobájába.
  • Ha muszáj elektronikus készüléket néznie, viseljen kék fényt blokkoló szemüveget a melatonin megtartása érdekében.
  • Kerülje a nappali alvást, ha teheti.
  • Mozogjon a nap korábbi szakaszában, például reggel vagy délután.
  • Kerülje az alkoholt, a koffeint és az esti nagy étkezéseket.
  • Vegyen be a rituáléba egy nyugodt lefekvési rutint, például olvasást, fürdést vagy meditációt.
  • Állítsa a termosztátot hűvös hőmérsékletre.
  • Helyezze magát kényelembe. Győződjön meg róla, hogy a matrac és a párnák kényelmesek és jó állapotban vannak. 

Ha reggel felébred, azonnal menjen ki a fényre – akár mesterséges, akár természetes. Ez rászoktatja a szervezetet arra, hogy a fény az ébrenlétet jelenti, míg a sötétség azt, hogy ideje aludni.

Forrás: Napidoktor.hu