A fényforrások hatásai a szervezetünkre

A mesterséges világítás elengedhetetlen eleme lett mindennapjainknak. Azonban érdemes ennek megválasztásakor is okosan döntenünk, hiszen a különféle fényforrások hatással vannak szervezetünkre. Lássuk tehát, mire érdemes odafigyelnünk!

Szponzorált tartalom

Fényerősség

A fényerősség helyes megválasztása nem csupán a megfelelő látásviszonyok szempontjából fontos. Szervezetünk aktivitására is rendkívüli hatása van, mivel a melatonintermelést befolyásolják a fényviszonyok. A sötétben jóval több melatonint választhat ki tobozmirigyünk, mint erősebb fényviszonyok mellett, ez pedig az alvás–ébrenlét ciklus szabályozásáért felel. Így tehát egyáltalán nem mindegy, milyen izzót választunk a hálóban lévő falikar lámpa vagy csillár mellé. A túl erős fények ugyanis lecsökkenthetik ezt a kiválasztást, így kitolódhat az ébrenléti ciklusunk. Számtalan ember küzd alvásproblémákkal, pedig a megoldást sokszor csupán egy kisebb fényerejű izzó jelenti erre. Míg az irodai produktivitáshoz érdemes estére is a nagyobb fényerőre szavaznunk, másképp igencsak hamar elálmosodhatunk munka közben.

alvás, ébredés

Színhőmérséklet

Napjainkban már a legtöbb izzón feltüntetik a színhőmérsékletet is. Csakúgy, mint az említett fényerősség esetében, ez is kritikus szerepet tölt be a hangulatunkban és a produktivitásunkban is. A meleg, sárgás színek például relaxáló hatással vannak ránk. Elalvás előtt tehát érdemes ezeket előnyben részesítenünk. Ezzel ellenben a hideg hatású fehér színek pontosan az aktivitásunk növelik, így ébren tartanak bennünket. A LED izzók választása terén gyakori hibát jelent, hogy csupán a modernebb hatást keltő hideg színeket favorizálják egyesek. Viszont ahogyan azt korábban is írtuk, ez igencsak negatív hatással lehet cirkadián ritmusunkra. Sok helyen sajnos nem is forgalmaznak meleg színhőmérsékletű LED-es világítást – ilyenkor viszont egy hálószoba esetében sokkal jobban járhatunk a hagyományos izzóval. Ne dőljünk be tehát a futurisztikus megjelenésű világítástechnikáknak, ugyanis ha rosszul választunk, az egészségünk bánhatja.

Forrás: https://napidoktor.hu/index