H1N1 rajtunk is múlik…

Szervezetünk jó tanuló. Felkészíthető a külvilágtól érkező benyomásokra. Az influenza ellen ugyan komoly edzéstervre lesz szükségünk, de nem lehetetlen, hogy a jó tanácsok betartásával kikerül minket a betegség.

A megelőzéshez odafigyelés és következetesség szükséges. Nem mindenki esik áldozatául a kellemetlen tünetekkel járó fertőzésnek, de mi magunk is sokat tehetünk az egészségünkért. Tekintettel arra, hogy a H1N1 vírus cseppfertőzéssel terjed, a társas érintkezés alaposan hozzájárul ahhoz, hogy nagyobb eséllyel legyünk betegek. Talán éppen ezért szólnak a statisztikák arról, hogy kisgyermekek, valamint fiatal felnőttek a legveszélyeztetettebbek. Nos, mit lehet tenni?

Mindennapi életünkben vannak olyan használati tárgyak, melyekkel rajtunk kívül több ember is érintkezésbe lép. A nagy számok törvénye alapján, a kilincseken, számítógépünk klaviatúráján és főként a tömegközlekedési eszközök kapaszkodóin sokkal több kórokozó tanyázik.


822Ez mindössze néhány példa a felsorolandók közül. Abban a pillanatban, ahogy megérintjük ezeket, és a szemünkhöz, vagy arcunkhoz nyúlunk már elősegítettük, hogy a vírus elérje célját. Nehéz ezt kiküszöbölni, mert vajon rohanó világunkban melyikünk tud minden percben katonásan odafigyelni a mozdulataira?

Ha az általában megszokottnál többször mosunk kezet, különösen akkor, amikor hosszú napunk után hazaérkezünk, azzal hatékony védelmet tudunk kiépíteni. Jól bevált módszer lehet a sokak által használt eszközök rendszeres, naponta többszöri fertőtlenítése. Érdemes kerülni a másokkal hosszú ideig, szűk helyeken való együtt tartózkodást. Egyes munkáltatók ezt úgy küszöbölik ki, hogy a szakmai megbeszéléseket nem személyesen, hanem telefonon és email-en bonyolítják.

Nos igen, a letelepedett kórokozók ellen vannak módszereink, de mi a helyzet a légáramlatok útján tovaszálló vírusokkal? Ebben az esetben nagyobb az esély, hogy nem tudunk hatékony védelmet kiépíteni. Annyit mindenképpen tehetünk, hogy tüsszentés vagy köhögés esetén papír zsebkendőt tartunk a szánk elé, amit aztán lehetőleg zárt szemetesbe dobunk ki.

Immunrendszerünk erősítésében nagy szerepük van a vitaminoknak, a naponta szükséges adagokat érdemes bejuttatni szervezetünkbe, de vigyázva, hogy ne vigyük túlzásba. A túl sok vitamin ugyanolyan károkat okoz, mint azoknak hiánya.

Mitévők legyünk, ha elkaptuk a betegséget?

Mindenek előtt azt kell szem előtt tartanunk, hogy a tünetek megjelenésétől számított első naptól kezdve, hét teljes napig fertőzőek vagyunk. Másokra való tekintettel ebben a periódusban tanácsos otthon maradnunk.


823Az antibiotikumos kezelés csak a bakteriális fertőzésekben hatásos, így a tünetek enyhítésén kívül nem sokat tehetünk. Szerencsére a vírus gyors lefutású. A szokásos, már számtalanszor hallott, de egyébként jótékony módszerek ilyenkor is segítenek. Bő folyadék bevitel, pihenés, mások jelenlétében maszk viselése, gyakori szellőztetés, mind-mind gyorsíthatják a javulást.

Addig, amíg fertőzőek vagyunk, próbáljuk megtartani a tanácsos egy méteres távolságot szeretteinktől, látogatóinktól.

Talán minden igyekezetünk ellenére is megtalál bennünket az influenza, de ha odafigyeléssel kezeljük a kritikus időszakot, akkor elmondhatjuk, hogy megtettük a tőlünk telhetőt.

 

Halálos a H1N1 más fertőzéssel együtt kombinálva?


Amerikai egészségügyi tisztviselők állítása szerint tízből három embernek, akiknek az új influenza okozta a halálát, nem csak vírusos, hanem bakteriális fertőzése is volt. Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és megelőzési Központja (CDC) felhívta a figyelmet, hogy a súlyosan influenzás betegeknél, előfordulhat, hogy felmerül egy újabb fertőzés. A veszély abban áll, hogy ezt nem biztos, hogy azonnal észlelni lehet.

Forrás: