A hideg kezek jégszívről árulkodnak

Talán ismerős az a mondás, hogy ?akinek hideg a keze, annak meleg a szeretete?. A tudomány most azt mondja, az ellenkezője igaz.

Ha meleg dolgot tartunk a kezünkben, nagylelkűebbek lehetünk, és hajlamosak leszünk az embereket kedvesebbnek látni, állítják a kutatók. Lawrence Williams, PhD, a Colorado Egyetem (Boulder) tanársegédje és John A. Bargh, PhD, a Yale Egyetem fiziológia professzora két vizsgálatot vezetett egyetemi hallgatókon annak megállapítására, hogyan hat a hőmérséklet az érzelmekre. Úgy találták, hogy ha meleg tárgyat tartunk a kezünkben, annak hatására kellemesebbnek találjuk a többi embert, és még nagylelkűbbé is tesz.

Az első vizsgálatot 41 főiskolás hallgatóval végezték, az átlagáletkor 18,5 év volt. A teszt végzője minden résztvevővel az iskola halljában találkozott. A liftben felfelé megkérte a tesztelő a résztvevőt, hogy tartsa a kávéját amíg néhány dolgot feljegyez. A résztvevő nem tudta, hogy a kávé a kísérlet része. A résztvevők fele meleg kávét tartott a kezében, a másik fele hideg jeges kávét.7960A tesztszobában aztán a résztvevőknek átadtak egy csomag információt egy számukra ismeretlen személyről ? olyan szavakkal jellemezték, mint intelligens, képzett, szorgalmas, gyakorlatias, óvatos. Megkérték a résztvevőket, hogy értékeljék az illető személyiségét egy kérdőív segítségével. Azok a résztvevők, akiknek meleg kávé volt a kezében, nagyobb valószínűséggel értékelték a személyt kellemesnek, mint azok, akik hideg kávét fogtak a kezükben.

?Ha azt kérdezzük egy emberről, hogy meleg, vagy hűvös személyiség-e, mindegyik 36,5 ?C-os.? mondta egy új közleményben Dr. Bargh, a társszerző. ?Ezek a megfogalmazások egyúttal bepillantást adnak abba az egyszerű tapasztalatba, mit is jelent hidegnek és melegnek lenni.?7961A második vizsgálatban 53 résztvevőt kértek meg, hogy tartsanak meleg vagy hideg terápiás párnát. A résztvevők úgy tudták, az ő feladatuk a termék értékelése. A ?teszt? után választhattak hogy jutalmat kapnak, vagy egy barátjuknak adják. Azok, akik a meleg párnát tartották, nagyobb valószínűséggel adták a jutalmat a barátjuknak.

?Úgy tűnik, hogy a fizikai hőmérséklet nem csak azt befolyásolja, hogyan látunk másokat, hanem befolyásolja a saját viselkedésünket is,? mondja Dr. Bargh. ?A fizikai értelmben vett meleg hatására melegebbnek láthatunk más embereket, de minket is melegebbé tehet ? nagylelkűbbek és bizakodóbbak.?

Dr. Williams, a tanulmány vezetőszerzője szerint ?Egy találkozón például, hajlandóak lehetünk kinyújtani a kezünket, és megérinteni egy másik embert, megrázni a kezét ? ezek az ismeretek fontosak lehetnek anélkül, hogy tudatában lennénk.?

Forrás: