Gilbert-kóros Tóth Gabi

Minden egy influenzával kezdődött ? Gyermekkora óta szenved Gilbert-kórban Tóth Gabi. A betegség akkor uralkodik el a szervezeten, ha legyengül az immunrendszer.

Tizenegy éves volt a csinos énekesnő, amikor egy influenzát követően besárgult. A család bízott abban, hogy hamarosan teljesen rendbe jön, hiszen az influenzára antibiotikumokat kapott. Nem gondolták, hogy további bonyodalom veszi kezdetét.

Tóth Gabi az influenzára kapott antibiotikumos kezelés után besárgult, és kezdetben senki sem értette, mi a gond. Az orvosok először azt gondolták, Hepatitis B-ben szenved, elküldték egy csomó vizsgálatra, de egyik sem derítette ki pontosan, mivel küzd a kislány.

Szegény Gabinak nemcsak a szeme volt sárga, de közel egy éven át napi rendszerességgel gyötörte a hányinger.  Csak a sorozatos vizsgálgatás végén derült ki, hogy valójában Gilbert-kóros. Ez a betegség akkor uralkodik el a szervezeten, ha legyengül az immunrendszer.

A Gilbert-kór valójában nem betegség, inkább egy állapot. A vér megemelkedett bilirubinszintje okozza.  A kórkép a máj örökletes működési zavara, mely során zavart szenved a bilirubin molekula lebontása. Időnként változó mértékű sárgaság jöhet létre a betegségből kifolyólag a bőrön, valamint a szem fehérjén. A sárgaság mértékét több tényező befolyásolja. Ilyen a beteg tápláltsági állapota, a stressz, a fáradtság, az alkoholfogyasztás.

A Gilbert-kór tünetei általában tíz-harminc éves kor között jelennek meg, ha egy serdülőkorú gyermek szeme fehérje néha sárgás színűnek látszik, gyanakodni lehet a betegségre, különösen, ha a családban van is Gilbert-kóros. Gabinál a betegség a 11. életében jelentkezett. Mint az énekesnő elmondta, ha stresszes, fárasztó időszaka van, esténként jelentkeznek a tünetei – hiszen a leterheltség is fokozza azokat.

Következésképpen Tóth Gabinak kerülnie kell a stresszt, és sosem csinálhat semmit, amíg csak bírja ?szusszal?, mert az fokozza a panaszait. A megerőltető sport, a hosszú éjszakába nyúló bulik, és az alkoholfogyasztás sem tesz jót az énekesnőnek. Nemcsak a sárgaság mutatkozik meg ismét, ha elveti a sulykot, hanem a gyermekkorából jól ismert hányinger is.

A betegség fejfájást, emésztési zavart okoz a betegnél, sőt, akár depressziót is. Kifejezetten rosszat tesz az éhezés, a lelki és fizikai megterhelések. A Gilbert-kórnál egyébként az esetek döntő többségében nem okoz panaszokat az emelkedett szérum bilirubin-szint, vagyis a kezelése nem szükséges. De életmódváltásra szükség van.

A betegség öröklődik, és nem is olyan ritka, csak sokan hosszú ideig nem tudnak róla. A lakosság tíz-tizennyolc százalékát érinti, és leginkább más betegség kapcsán, rutinvizsgálat során derül ki, hogy valaki Gilbert-kórban szenved. Tóth Gabi is életmódváltással igyekszik kordában tartani betegségét, igaz, hogy ez zenészként nem olyan egyszerű. Egy énekesnő közege az éjszakai élet is, és Gabi korábban imádott bulizni. Vigyáznia kell azonban magára.

A sikeres énekesnőnek először nővére, Tóth Vera lett ismert, amikor megnyerte a Megasztár tehetségkutatót. Amikor azt másodjára is meghirdették, Gabi is jelentkezett a műsorba, és dobogósként ő kapta a 2005 Legjobb Női Hangja elismerést.

Forrás: