Életmentő PSA-szintek

A prosztataspecifikus antigén, a PSA segítségével már 44-50 éves korban megállapítható a prosztatarák hosszú távú halálos kockázata egy tanulmány szerint.

A retrospektív kutatás feltárta, hogy a prosztatarák okozta halálesetek 44 százaléka olyan férfiaknál következett be, akiknél ebben a korban a PSA-szint az 1,6 nanométer/milliliter fölötti legmagasabb, 10 százalékos tartományban volt.

A Svédországban elvégzett kutatás rámutatott: a 44-50 éves férfiaknál elvégzett első PSA-mérésből pontosan kikövetkeztethető, mekkora a kockázata annak, hogy prosztatarákban elhaláloznak vagy harminc év alatt áttét alakul ki a dülmirigy daganatából. A tanulmány szerzői szerint a magas kockázatnak kitett férfiak csoportjában végzett gondos szűrésnek köszönhetően elvileg megelőzhető lenne a halálesetek közel fele.

A kutatók azt is kimutatták, hogy azoknál a pácienseknél, akiknél az adott korcsoportban a vérben lévő PSA-szint alacsonyabb – legfeljebb 0,5 százalék -, csak 28 százalékos kockázata van áttét kialakulásának és évtizedekkel későbbi, prosztatarák okozta elhalálozásnak.

kesztyu7

Ily módon életük során mindössze három PSA-tesztre lenne szükségük.

Hans Lilja, a New York-i Memorial Sloan-Kettering Rákközpont munkatársa, az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) által ismertetett tanulmány egyik fő szerzője elmondta, a kutatás eredményei fontos iránymutatásul szolgálhatnak arra vonatkozóan, hogy a férfiak mely csoportjának kellene gyakrabban részt venniük szűrésen.

A tanulmányt az ASCO június 3. és 7. közötti chicagói éves konferenciáján mutatják be. A szerzők szerint az orvosoknak sürgősen új, hatékony stratégiára van szükségük, hogy különbséget tehessenek alapos szűrésre és megfigyelésre szoruló férfiak, illetve azok között, akiknél alacsony a prosztatarák kialakulásának a kockázata.

ferfi11

"A kutatás révén sikerült azonosítanunk viszonylag fiatal férfiak olyan alcsoportját, akiknél igen nagy az agresszív daganat kialakulásának a kockázata, és az öregedés során szigorú ellenőrzésre van szükségük"– mutattak rá a szerzők.

A kutatás során 1974 és 1986 között 12 090 férfi archív vérmintájában vizsgálták meg a PSA-szintet. Hat évvel később a Malmö megelőző program keretében további 4999 mintát vizsgáltak meg. Ezen túl 1167 férfi 60 éves korában adott vérmintát. A kutatók ennek alapján állapították meg a 44-50 év közötti, az 51 évnél idősebb és az 55-60 év közötti férfiak átlagos PSA-szintjét.

A prosztatarák az 50 év feletti férfiak daganatos megbetegedései között a leggyakoribb, és a bronchopulmonáris rákkal együtt a férfiak körében a második leggyakoribb halálok a fejlett országokban.

Forrás: