Agresszív kismalac a pácban

A gyermekek az egyik pillanatról a másikra agresszívvá tudnak válni. Mi lehet ennek az oka? Az életmód esetleg a születés előtti hatások a felelősek?

A gyerekek a szőnyegen játszanak. Egyszer csak egyikük felpattan, kitépi a játékot társa kezéből, méregzsákká, frusztrált gyerekké változik. Mitől válnak agresszívvé a gyerekek? Más hatások érik őket méhen belül? Szüleik élettmódja miatt válnak antiszociálisokká? Vagy esetleg mindkét hatás szerepet játszik ebben?

Ezt vizsgálták a Cardiff Egyetem pszichológusai Dale Hay vezetésével 271 angliai gyermeknél. Vizsgálataikat a terhesség alatt, illetve a gyerekek 6, 12, 21 és 33 hónapos korában is elvégezték. Az első vizsgálati eredmények már meg is születtek. Szerencsére a gyerekek aggresszívitása csak kivételesen fordult elő, de ugyanazok a kiváltó tényezői, mint idősebb gyerekek és serdülők esetében. A közlemény a Psychological Science kövekező számában fog megjelenni.

A terhesség harmadik harmadában mindkét szülőt pszihésen megvizsgálták, kérdőíveket kellett kitölteniük tanulmányaikról és munkahelyeikről. Az édesanyák esetén rákérdeztek fiatalkori viselkedésükre is: loptak-e, hazudtak-e akkoriban illetve lógtak-e az iskolából. Így a kutatók felmérték a szülők jellemvonásait, a terhesség alatti depressziót, hogy kiderüljön, ezek befolyásolják-e a gyerekek agresszív hajlamát.

z0ogmek4

A csecsemők hat hónapos korában felmérték a csecsemők érzelmeit és viselkedését, mennyire haraptak illetve hisztiztek. 12 hónapos korukban 3-3 családnak rendeztek szülinapi partyt, dekorációval illetve játékokkal a gyerekek számára.

”Ki szerettük volna próbálni, hogyan reagálnak a természetes, de azért izgalmas, új körülményekre” – magyarázza Hay. "Figyeltük, hogyan játszanak a játékokkal illetve bántját-e társaikat. Azon a gyerekek édesanyja, akik elvették másoktól játékaikat, terhességük alatt depresszióban szenvedtek. Azoknak, akik bántották társaikat, az édesanyja problémás volt fiatalkorában" – teszi hozzá a kutató.

A nemek között nem mutatkoztak különbségek. A hathónapos kori adatokat egy évvel később is leellenőrizték, hogy a pillanatnyi reakciót el tudják különíteni a személyiségjegyektől. Az eredmények egyelőre részeredmények, vizsgálják a genetikai és környezeti tényezők hatásait. Az eredmények biztatóak, reménnyel kecsegtetik a problémás gyerekek szüleit. Segíthetnek a szülőknek, még több támogatást nyújtva, hogy a mérget és a frusztrációt kezelni tudják, ahelyett, hogy megbélyegeznének vagy leírnák a gyereket, vélik a pszichológus kutatók.

Forrás: