Hallgassunk a megérzéseinkre?

Az Amerikai Pszichológus Társaság felmérése szerint azok, akik gyakran hallgatnak a megérzéseikre, nagyobb eséllyel hisznek Istenben és a természetfelettiben, mint azok, akik hajlamosak hosszasan gondolkodni a döntéseik előtt.

A Harvard Egyetem kutatói szerint az intuitív gondolkodás és az istenhit szorosan összekapcsolódik.

Intuitívan az gondolkodik, aki az első benyomásai alapján hozza meg az ítéletét, míg a reflektív gondolkodás azt jelenti, hogy az illető mérlegeli a lehetséges következményeket, és csak utána dönt.„Némelyek szerint azért hiszünk Istenben, mert a megérzéseink azt súgják, a természetfelettivel magyarázhatóak az értelmetlennek tűnő események. Ezért kezdtük vizsgálni, hogy a hit erőssége és az intuitív vagy éppen a reflektív gondolkodásmód milyen kapcsolatban vannak egymással.” – mondta el az egyik kutató, Amitai Shenhav

A kutatás első felében 882 felnőttel töltettek ki egy internetes kérdőívet. Matematikapéldákat oldattak meg velük, például egy olyat, hogy ha egy játék denevér és egy labda együtt 1,10 dollárba kerül, és a denevér egy dollárral drágább, mint a labda, mennyibe kerül a labda. Az intuitív válaszolók rávágják, hogy 10 centbe, pedig ha átgondoljuk, rájövünk, hogy az valójában csak 5 cent.

A példák után a résztvevők természetfelettihez való viszonyát vizsgálták, és úgy tapasztalták, hogy az intuitívan gondolkodók másfélszer nagyobb valószínűséggel hittek Istenben. Mindez nem függött a válaszolók anyagi helyzetétől, iskolázottságától vagy életkorától. A megérzéseikre hallgatók akkor is biztosabbak voltak Isten létezésében, ha nem kaptak vallásos neveltetést, és az intelligenciával sem volt mindez összefüggésben. „A mindennapi életben való gondolkodás határozza meg, hiszünk-e Istenben. Egyik mód sem jobb a másiknál. Néha az intuitív, máskor a reflektív gondolkodásmód vezet eredményre.” – vélekedett Rad.

Egy másik kísérlet során 373 embert kértek meg arra, hogy írjanak le egy olyan eseményt, amely során jó tették, hogy intuitívan vagy reflektíven reagáltak. Ismét az volt tapasztalható, hogy a hívők voltak hajlamosabbak a megérzéseikre támaszkodni. Az ugyanakkor még nem világos, mi az ok-okozati összefüggés: az intuitív gondolkodás vezet-e az istenhithez, vagy épp ellenkezőleg, a természetfelettibe vetett bizalom hozadéka-e az érzéseinkre való hallgatás.

A kutatás a Journal of Experimental Psychology: General című online magazinban jelent meg.

Forrás: https://napidoktor.hu/index