Gasztronómiai kényeztetés az ünnepek alatt

A karácsonyi ételekhez számos hiedelem és babona társul, azzal kapcsolatban, hogy mit szabad, és mit tilos. Most az „engedélyezett” ételekből állítottunk össze egy lehetséges ünnepi menüt.

Karácsony estéjén néhány ételt azért tiltanak, mert rontást hoznak vagy valami rosszat jelentenek, másokat viszont nem csak azért eszünk, mert szerencsét, gazdagságot, jólétet hoz, sokszor az alapanyagok elérhetősége is meghatározó: a dió, az alma, a bor, megannyi összetevő, amihez felmenőink jellemzően épp ebben a téli időszakban jutottak hozzá.

Halat például azért eszünk karácsonykor, mert az ezüstösen csillogó pikkelyekről azt tartották őseink, hogy szerencsét hoz, ellenben szilveszterkor és újévkor már jobb, ha elkerüljük, mert „elúszik a szerencsénk”. A szárnyasok is kikaparják a szerencsét, ezért inkább még karácsonykor együk meg a pulykát, mintsem újévre maradjon.

Bár minden családnak megvannak a jól bevált ünnepi fogásai, most egy olyan menüsort állítottunk össze, amely egy kis változatosságot vihet a terített asztalra. Nem kötelező, de egy próbát megér…

A LEVES: Aszaltszilva-leves pörkölt dióval

Hozzávalók, 4 személyre:

 20 dkg magozott aszalt szilva

 8 szem szegfűszeg

 1 kis darab fahéj

 4 dkg tisztított dió

 6 dkg cukor

 1 dl vörösbor

 1 teáskanál étkezési keményítő

 1 dl tejszín

 csipet só

Elkészítés:

1 liter vizet felteszünk forrni, beleszórjuk a cukrot, és belelógatjuk teatojásban a szegfűszeget és a fahéjat, majd egy csipet sót teszünk hozzá. Ha felforrt, hozzáöntjük a bort és a kis darabokra vagdalt aszalt szilvát, ezt lassú tűzön 10 percig főzzük.

A keményítőt kevés vízzel összekeverjük és ezzel sűrítjük a levest. 5-6 percnyi forralás után kivesszük a teatojást, és óvatosan elkeverjük a levesben a tejszínt. Végül a tetejét durvára vágott, és olaj nélkül serpenyőben pirított dióval szórjuk meg.

A FŐÉTEL: Gesztenyés töltött pulyka

Hozzávalók:

 kb. 4 kg-os pulyka

 25 dkg libamáj

 2 dl tej

 5 dkg vaj

 4-5 szem gomba (lehetőség szerint erdei fajta)

 1 kávéskanál kapribogyó

 1 zsemle

 2 keményre főtt tojás

 1 nyers tojás

 2 gerezd fokhagyma

 1 kg főtt, hámozott gesztenye (vagy gesztenyepüré),

 só és bors

 kevés zsír

Elkészítés:

A pulykát már két nappal a sütés előtt be kell sózni, készítés előtt pedig hagyni, hogy a hűtőből kivéve szobahőmérsékletűre engedjen ki. Felolvasztjuk a vajat, beleöntjük a tejet, majd belekeverjük a kapribogyót és a gombát is, ebben sütjük ki a libamájat és a pulyka saját máját.

Amikor kihűlt, tejben áztatott és kicsavart zsemlével, a kemény tojásokkal, a fokhagymával és a gesztenye felével együtt ledaráljuk, esetleg maradék sült hús vagy sonka is mehet bele. A pépet – mintha fasírtot készítenénk – összedolgozzuk a nyers tojással, a sóval, a borssal és hozzáöntjük a sütés után megmaradt levet.

Az így kapott masszát a pulyka bőre alá töltjük, a gesztenye másik felét pedig a hasába. Gesztenyepürét „fűszerezhetünk” a fentiekhez hasonlóan gombával és kapribogyóval, esetleg félretehetünk egy keveset a májak sütéséből megmaradt léből, majd keverjük ezt is el lazán, a tejbe áztatott zsemlével.

Olvasztott zsírral alaposan locsoljuk meg, hogy a párolás közben a bőre nehogy felhasadjon, majd egy nagy pohárnyi forró vizet aláöntve, 2 órán át lefedve pároljuk, ha kell, még pótolhatjuk a vizet! Ezután kerül csak a sütőbe a pulyka, saját levével gyakran locsolgatva 1-2 órán keresztül kell sütni, időnként a forgatásról sem megfeledkezve! Hajában sült krumplival vagy krumplipürével a legfinomabb!

A DESSZERT: Narancsos marcipángolyók

Hozzávalók:

 10 dkg porcukor

 17,5 dkg őrölt mandula

 1 narancs

 15 dkg tortabevonó

 1 evőkanál narancslé

 2 dkg vaj vagy sütőmargarin

 a díszítéshez cukrozott narancshéj

Elkészítés:

A cukrot a narancslében feloldjuk, majd sűrűre keverjük a mandulával. Ha kihűlt, hozzákeverjük a narancs reszelt héját, és az így kapott masszából kis golyókat formázunk. A tortabevonót apró darabokra tördelve felolvasztjuk, beletesszük a kávéskanál narancslét és a vajat, majd vízgőz fölött felolvasztva simára, fényesre keverjük.

A golyókat fogvájó segítségével félig belemártjuk a csokiba, majd grillrácsra téve szárítjuk. Kis papírkosárkákba téve egy-egy cukrozott narancshéjdarabkával díszítve kínáljuk.

Tipp: mandula helyett diót is használhatunk, bár ekkor nem lesz marcipános ízű, de úgy is nagyon finom!

(A recepteket a mindmegette.hu és a sutigyar.hu oldaláról gyűjtöttük.)

Forrás: