Fejtsünk keresztrejtvényt!

Napi két óra testi-szellemi edzés ugyanolyan hatékonyan védi ki a szellemi hanyatlást, mint a gyógyszeres kezelés – állítják német kutatók.

Minden nap fejtsünk keresztrejtvényt!

Az agy egészen egyszerű tevékenységekkel tartható karban: kertészkedéssel, keresztrejtvény-fejtéssel, főzéssel és énekléssel. Akinél már diagnosztizálták a betegség kezdeti szakaszát, annál is lassíthatja a romboló folyamatot. Az új eredmények régi elméleteket támasztanak alá, mely szerint az agy aktivizálása megőrzi annak egészségét.

Bajorországban a kutatók a MAKS nevű, kétórás terápiás foglalkozással kísérleteztek gondozó otthonokban, heti hat napon, egy éven át. A foglalkozások tíz perces spirituális ráhangolódással kezdődtek, mikor is a 98 résztvevő olyan témákról beszélgetett, mint például a boldogság, esetleg dalokat énekeltek. Kímélő testmozgás is a terápia részét képezte, például teke vagy krikett formájában, majd félórás keresztrejtvény-fejtés következett, végül 40 perc mindennapi foglalatosság (ételkészítés, kertápolás, fafaragás, éneklés). A hatás ugyanolyan jónak mutatkozott, mint az elbutulásra általában felírt kolineszteráz-gátló gyógyszer, erről számolt be Elmar Graessel professzor, a német Friedrich-Alexander Egyetemről.

fejtsünk keresztrejtvényt

A program legalább egy évvel kitolta az agyi ellágyulásban szenvedő betegek állapotromlását, a páciensek egy év elteltével ugyanannyi pontszámot értek el az Alzheimer-kór Felmérő Skálán (ADAS). Graessel professzor így jellemezte az eredményeket: „Az enyhe és közepes mértékű elbutulás esetén jobb eredményeket figyeltünk meg, a MAKS terápia az ADAS-ra gyakorolt hatása legalább olyan hatásosnak bizonyult, mint a kolineszteráz-gátló. Továbbá a mindennapi tevékenységekre való képességet felmérő Erlanger-teszten kétszer olyan jó eredményeket értek el, mint azok, akik gyógyszert kaptak. Ez azt jelenti, hogy a MAKS-terápia javítja az idősek otthonában élő demens betegek életminőségét. A kapott eredményeket igyekszünk tovább vizsgálni, hogy lássuk, az állapotromlás hosszabb távon is megakadályozható e.”

Forrás: https://napidoktor.hu/index