Mit egyek, ha beteg vagyok?

Amikor betegek vagyunk, sokszor étvágyunk sincs. Mit érdemes mégis enni, ha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben?

Kihívást jelenthet az egészséges étkezés, amikor betegek vagyunk, különösen, ha súlyos betegség gyötör, mint például rák, vagy arthritis, de a depresszió is komoly feladat elé állítja az embert. A betegségek elveszik az étvágyat, az élelmiszer akár hányingert is okozhat, a fáradtság miatt pedig nem érzünk rá erőt, hogy nekiálljunk főzni.

Az arthritis tünetei még azt is megnehezítik, hogy a boltba lemenjünk, mégis, enni kell, sőt, egészségesen kellene táplálkozni, hiszen az elősegíti, hogy könnyebben ellenálljunk a betegségnek. Mindenekelőtt elegendő vitaminra és tápanyagra van szükségünk. Ez általában is így van, de fokozottan igaz, ha betegségtől szenvedünk! Lássuk, mi az, amit kiemelten fontos ennünk ebben az időszakban!

Fehérje

Betegség esetén a protein a kulcs, a fehérje ugyanis létfontosságú a sejtek építéséhez és javításához, valamint megelőzi az izomtömeg-vesztést. Segít fenntartani a folyadék-egyensúlyt a szervezetben, és javítja a test öngyógyításának képességét.

A fehérjeforrások legtöbbje egyértelmű: a húsok többsége, így a csirke, a sertés, a sovány marhahús, a hal, a bárány mind jó, a tojás, sajt pedig könnyen emészthető formája az állati fehérjének.

r31sngyy2

Mi a teendő, ha vegetáriánusok vagyunk?

Nehezebb fehérjéhez jutni, hiszen több növényi fehérje elfogyasztása kell ahhoz, hogy ugyanolyan mennyiségű legyen, mint amit mások az állati proteinekből könnyen beszereznek. A bab, a szója, a tofu és a dió jó megoldás, illetve több mogyoróvajat, mandulavajat ajánlott fogyasztani. Amennyiben így sem elég, orvosunk étrend-kiegészítőt is javasolhat.

Elegendő kalória

Bizony, ez nem a kalóriaszámolgatás ideje! Ha betegek vagyunk éppenséggel növelni, és nem csökkenteni kell a kalóriabevitelt, fontos azonban, hogy értékes kalória legyen a tányérunkon! Több kalória szükséges, mert a szervezet keményebben dolgozik.

Nehéz ügy, hiszen többet kell ennünk, de étvágyunk nincs. Bizonyos esetekben az orvosok kénytelenek akár hamburgert és sültkrumplit javasolni a rákos betegnek, hogy ne veszítsen akkora súlyt. Amennyiben a súlyvesztést akarjuk megakadályozni, fehérjében gazdag ételt kell ennünk, mely kalória szempontjából is kielégítő.

Teljes tejet igyunk a zsírszegény helyett, fogyasszunk krémleveseket, együnk gyümölcsöt, hideg gabonát, magas kalória-tartalmú diétát azonban ne kezdjünk el saját döntésünk alapján! Mindig kérjük ki orvosunk tanácsát! Ő megmondja, hogy mennyire kockázatos számunkra a nagyobb mértékű súlyvesztés.

Rostok

Nagyon fontos a rostok fogyasztása rövid- és hosszú távon is! Megakadályozza a székrekedést, csökkenti a bélrendszeri problémák kockázatát, a diabétesz és egyéb betegségek kialakulását. Betegség esetén hajlamosak vagyunk elfeledkezni a rostbevitelről, és éppen ez, valamint a kevés mozgás és kismértékű folyadék-fogyasztás miatt lesznek székelési problémáink.

d71mfe08

A legjobb rost-források a gyümölcsök, zöldségek, és a teljes kiőrlésű gabona. Bizonyos krónikus betegségben szenvedők ugyanakkor puffadást tapasztalhatnak. A hasmenéssel küzdőknek általában a rostban gazdag ételek csökkentését javasolják, de minderről kérjük ki orvosunk tanácsát!

Amennyiben valamelyik fontos tápanyagból nem juthatunk elegendő mennyiséghez, az orvosok étrend-kiegészítőket ajánlanak. A kalcium, kálium, A, C, D és E vitamin fogyasztása is nagyon fontos, de nem támaszkodhatunk csak a kiegészítőkre!

Semmiképp se redukáljuk le a fogyasztásunkat rájuk, és hagyjuk ki a valódi gyümölcsöket, zöldségeket, nincs ugyanis meg az étrend-kiegészítőknek ugyanaz a jótékony hatása, mint amit a zöldfélék nyújtanak. Ha súlyos betegségben szenvedünk, arról is meg kell bizonyosodni, hogy a kiegészítők szedése nem zavarja-e az orvosi kezelést, tehát alkalmazható-e mellette!

Veszélyes lehet például együtt szedni Omega 3-zsírsavat és vérhígító készítményt, a folsav pedig akadályozhatja a rák, arthritis és egyéb betegség esetében használt metotrexát hatását. A multivitaminokból túl sok lehet egy adagban, több mint amennyi napi adagként ajánlott.

Egyedül sose döntsünk étrend-kiegészítők szedéséről sem, koncentráljunk inkább a teljes kiőrlésű gabonákra, a zöldségekre és a gyümölcsökre! Ne feledjük, hogy az egészséges étkezésnek az orvosi kezelés „alá kell dolgoznia”, hiszen kéz a kézben járnak! Annak érdekében, hogy étvágyunkat javítsák, figyelembe kell venni a betegség tüneteit és a mellékhatásokat is.

Forrás: