Kutya sorsú emberek!

Egy kutatócsoportnak sikerült beazonosítania azt a gént, amely egy kutyák között gyakori bőrrendellenesség hátterében áll.

Mivel az úgynevezett ichtiózis embereknél is előfordul, az új felfedezés nagy segítséget nyújthat az ebben szenvedők számára, hiszen ez a bőrbetegség ugyanazon a genetikai alapon nyugszik, akár golden retrieverről, akár emberről van szó.

A 2008-tól 2011 végéig tartó LUPA-projekt célja az volt, hogy állatorvosok és tudósok közösen minél nagyobb számú DNS-mintát gyűjtsenek be olyan kutyáktól, akik embereknél is előforduló betegségekben szenvednek. A gyakori emberi fertőzésekre fogékony gének beazonosítása ugyanis általában nem egyszerű feladat, ám ugyanez kutyák esetében már jóval könnyebb.

kutya21

A legutóbbi tanulmány során a csapat egy olyan gént azonosított be, amely az embernél is előforduló ichtiózis hátterében áll. A Nature Genetics című lapban közzétett kutatásból az is kiderül, miként idézi elő ez a gén a már születéskor megjelenő pikkelyes bőrt, ami szerencsére embereknél igen ritka, ám golden retrievereknél a beltenyésztés következtében annál gyakrabban fordul elő. A csapat a kutyák populációjának egyedi tenyésztési történetét használta fel arra, hogy beazonosítsa a bőrrendellenességért felelős génváltozatot, és miután ez sikerült, kielemezték a hasonló állapottól szenvedő emberek ugyanazon génjét is.

Korábbi kutatások során egy másik kutyafajtában az epilepszia génjére bukkantak a szakemberek, amely a gyerekkori epilepszia kezelésében nyújthat nagy segítséget, de a primer ciliáris diszkinézia nevű légzési rendellenesség génjét is ugyanígy megtalálták, amely szintén közös betegsége az embernek és a kutyának.

Forrás: