Tüdőrák szűrése CT-vel?

A röntgenképek nem elég részletes felvételei miatt, egyre inkább az alacsony sugárdózisú CT vizsgálat került előtérbe. Ennek oka, hogy a CT vizsgálat során a tüdő egészéről kapunk képet

Napjainkban kiemelt jelentősége van azoknak a diagnosztikai eljárásoknak, amelyek a már kialakult betegségek célzottabb diagnózisát, és a megelőző szűrővizsgálatokkal pedig a betegségek időbeni felismerését segítik. A röntgenképek részletszegény felvételei miatt, egyre inkább az alacsony sugárdózisú CT vizsgálat kerül előtérbe. Ennek oka, hogy a CT vizsgálat során a tüdő egészéről sokkal pontosabb, részletgazdagabb képet kapunk.

A hagyományos mellkasi röntgenvizsgálatok alkalmával a tüdő egy része korlátozottan vizsgálható, mert a rávetülő anatómiai képletek – vagyis a sugár útjában lévő rekeszizom, szív és nagyerek árnyékolása – nem teszik lehetővé a tüdő teljes átvizsgálását, ezzel nehezítve a pontos diagnózist.

tudofelvetel

A CT működési elve egyszerű. Az eljárás során a gép néhány milliméter vékony szeleteket képez a test tengelyére, így a képletek nem vetülnek egymásra. A modern, sokszeletes CT berendezések képesek alacsony sugárdózissal is dolgozni. Ezekkel a készülékekkel, egyetlen légvételnyi idő alatt az egész mellkasról – tüdő, szív bordák, stb. – részletes felvételsorozatok készíthetőek.

A vizsgálattal a nem daganatos eredetű tüdőbetegségek diagnosztizálására is lehetőség nyílik. Az eljárásnak a gyorsasága mellett sokkal nagyobb előnye, hogy a röntgenfelvételen a még nem látható gócok, daganatok is felismerhetők. Ezáltal olyan daganatos betegségek is észlelhetők korai, tehát még jól kezelhető fázisban, mint például a tüdőrák. Ez egy hatalmas áttörés, hiszen a tüdőrák előfordulás át és halálozási arányát tekintve Magyarország a világelsők között van.

A hagyományos mellkasi röntgenfelvétel átlagos sugárdózisa nagyjából 0,05 mSv (milli-Sievert, sugárzási dózis), míg az alacsony dózisú tüdő CT terhelése nagyjából 1 mSv körüli értéket jelent. Összehasonlításképpen a valamennyiünket érintő éves háttérsugárzás mintegy 2,4 mSv.

ct_gep3

Tekintettel az alacsony dózisú CT és a hagyományos mellkas röntgen sugárterhelése közötti különbségre, a CT-vel történő szűrővizsgálat elsősorban dohányosok, leszokott, de korábban rendszeres dohányosok, daganatos családi anamnesisű páciensek, illetve fokozott por-ártalomnak kitett páciensek számára ajánlható.

A budapesti Pozitron Diagnosztika Központban a tüdőszűrést ala csony dózisú CT vizsgálattal azon 35 év feletti páciensek vehetik igénybe, akik rendelkeznek a kötelező évenkénti mellkas röntgen behívóval vagy orvosi beutalóval. Az orvosi leletet 3 munkanapon belül készítjük el, és vállaljuk, hogy a páciens állandó lakóhelye szerinti illetékes tüdőszűrő állomásra is eljuttatjuk postai úton, amivel igazolható a tüdőszűrésen való részvétel.

Forrás: