Miért igaz az, hogy nevetésnek sírás a vége?

A szinte mindig kitörő jókedvnek örvendő emberek hamarabb halnak meg, mint az életet átlagosan, olykor borúsabban szemlélő társaik – figyelmeztet egy  tanulmány.

A Perspectives on Psyhological Science című folyóiratban megjelent tanulmány elkészítése során a szakemberek az 1920-as években született gyerekek adatait elemezték, egészen azok időskoráig. Azt találták, hogy az iskolában “rendkívül jókedvűnek” ítélt emberek fiatalabban haltak meg, mint a kevésbé vidám, zárkózottabb társaik.

nevet, boldog

Fotó: 123rf.com

Ennek okát a szakemberek abban látják, hogy a túlságosan életvidám emberek hajlamosabbak a jóval gondtalanabb, és ebből eredően veszélyekkel teli, egészségtelen életmódra. Ezen kívül nagyobb valószínűséggel alakul ki náluk olyan mentális probléma, mint a bipoláris depresszió, amelyet az extrém boldogság és az elviselhetetlen szomorúság közötti hirtelen hangulatingadozás jellemez. A nem megfelelő pillanatban tanúsított túlzott jókedv könnyen haragot kelthet másokban és így növeli a bajba kerülés kockázatát is – sorolta a szakemberek következtetéseit a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.

boldogabb

 

A szakemberek azt is kimutatták, hogy a boldogságra való intenzív törekvés csak még depressziósabbá teszi az embereket, mivel a jókedv érdekében tett erőfeszítéseik hatástalanságát kudarcként élik meg.

A szakemberek szerint a boldogság-tippeket kínáló magazinok is nagyban hozzájárulnak a depresszió terjedéséhez. Egy másik vizsgálat során a résztvevőket arra kérték, hogy válasszanak ki egyet a korábban olvasott hangulatjavító tippek közül  – például egy jópofa film megnézését- és teszteljék le annak hatékonyságát.

A vizsgálat azt mutatta, hogy az alanyok gyakran túlságosan erősen koncentráltak arra, hogy jókedvűek legyenek, ahelyett, hogy hagyták volna maguktól kibontakozni az érzéseiket. “Amikor valaki kizárólag azért csinál valamit, mert boldogságot vár tőle, akkor az legtöbbször csalódáshoz és az öröm elmulasztásához vezet” – hangsúlyozta a tanulmány társ-szerzője, June Gruber, a Yale Egyetem pszichológia tanszékének munkatársa.

A szakemberek ugyanakkor megtalálták az igazi boldogság meglehetősen egyszerű kulcsát, amely a családtagokkal és a barátokkal való szeretetteljes kapcsolatban rejlik. “A boldogság nem a pénzből, vagy olyan külső elismerésekből ered, mint a siker, vagy a hírnév. A lényeg az erős és szeretetteljes emberi kapcsolatokban van” – tette hozzá a szakember.

Hogyan tudjuk természetes módszerekkel fokozni a szerotonin, a boldogsághormon mennyiségét?

Forrás: Napidoktor.hu