Tartósan fennálló fájdalmas nyelés, vagyis odynophagia – Mit kell tenünk?

Tartósan fennálló fájdalmas nyelés, vagyis odynophagia esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat, hiszen panaszai miatt az evés is nehezére esik.

Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát https://www.fulorrgegekozpont.hu/munkatarsaink/dr-holpert-valeria az állapot kiváltó okairól és kezeléséről kérdeztük.

torokfájás, gombócérzés 5

Fotó: 123rf.com

Súlyos betegségekre is figyelmeztethet!

Mindannyian tapasztaltuk már a légúti fertőzésekkel járó erős torokfájás érzését. Ilyenkor minden falat szúrós kaktuszként szántja fel a torkunkat, még egy korty tea lenyelése is fájdalmas lehet. Ezt az érzést nemcsak légúti betegségek, vagy a torok gyulladása okozhatja, de gyomorégés, reflux betegség, a száj-torok- és nyelőcső területét érintő gombás fertőzés jele is lehet.

 

Az odynophagia kialakulásában szerepet játszhat egy sérülés – például éles felületű magok lenyelése – túl forró vagy jeges italok fogyasztása, de a dohányzás, alkohol fogyasztás nyálkahártya irritáló hatása is okozhatja. A fájdalmas nyelés súlyos betegségekre, az immunrendszer legyengülésére és az algarat, garat vagy nyelőcső rákos megbetegedésére is figyelmeztethet!

torokfájás, gombócérzés 5

Fotó: 123rf.com

Ilyen esetben forduljon orvoshoz

A fájdalmas nyelés az esetek egy részében magától is elmúlik, a kiváltó ok függvényében 1-2 héten belül. Ilyenkor rendszerint egyéb, légúti betegséget jelző tünet is jelentkezik: fáradtság, láz, fejfájás, kimerültség, rossz közérzet. Ha azonban ennél tovább tart, a fájdalom miatt az evés és az ivás is nehezen megy, javasolt orvoshoz fordulni! Az elhúzódó panaszokkal nemcsak a súlyosabb betegségek túl kései felismerését kockáztatjuk, de megnő a fogyás, kiszáradás veszélye is, illetve a nyelési gondok miatt félrenyelés is előfordulhat, ami akár tüdőgyulladáshoz is vezethet.

 

Hogyan kezelhető?

A nyelési panaszok okainak diagnosztizálásához fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség. Ilyenkor az orvos alaposan kikérdezi a beteget: mikor kezdődtek a panaszai, jelentkezett-e egyéb tünete is, pontosan mit érez, milyen gyógyszereket szed, milyen egyéb betegségei vannak. Ezt követően megvizsgálja a beteget, majd szükség esetén laborvizsgálatokat javasolhat.

 

Az eredmények birtokában lehet meghatározni a kezelést, ami a kiváltó ok függvényében jelentheti antibiotikum, gyulladáscsökkentő vagy gyomorsav csökkentő készítmények szedését, vagy műtéti kezelést. A gyógyulási időszakban javasolt a kezelőorvos tanácsait betartani: például az irritáló hatású erős, fűszeres ételeket kerülni, könnyen rágható, nem sértő ételeket fogyasztani, a dohányzást, szénsavas italokat és az alkoholt mellőzni.

Nyelési nehézség – Mi lehet a gombócérzés okozója?

 

Forrás: Fül-Orr-Gége központ