Ezek a leggyakoribb szemölcs típusok

A mindennapi gyakorlatban sokszor találkozunk a „szemölcs” fogalmával, mely alatt a páciensek szinte minden bőrön megjelenő növedéket értenek.

Ezzel szemben a bőrgyógyászati gyakorlatban a szemölcsök számos fajtáját kell elkülöníteni és ezek típusától függően megválasztani a kezelést, ha indokolt. A vírusos szemölcsök sokszor nagyon „ragaszkodóak” és azon kívül, hogy esztétikailag zavaróak, bizonyos esetekben fájdalmasak is lehetnek. Dr. Schmidt Emese, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus arra hívta fel a figyelmet, hogy a szemölcs típusához igazított eltávolítási módszer hozhat valódi eredményt.

Fotó: 123rf.com

  • Közönséges szemölcs (verruca vulgaris)

A leggyakrabban előforduló típus a közönséges szemölcs, ami bárhol megjelenhet a testen.  A közönséges szemölcs általában kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt piszkos szürke, pontozott, érdes felszínű göbcse, ami legfeljebb akkor fáj, ha megsérül.
Eltávolítása
Szóba jöhet a fagyasztás, a sebészeti eltávolítás, az elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolás és a szemölcsirtó szerek helyi alkalmazása.

Igenis meg lehet szabadulni a szemölcstől!

 

 

  • Talpi szemölcs

A talpon jelentkező közönséges szemölcs fájdalmassága miatt akár járási nehézséget is okozhat. Kívül csak a kisebb rész látszik, amely barnás, szürkés színű, és a bevérzések miatt apró sötét pöttyök lehetnek benne.
Eltávolítás
Leginkább ecsetelők, esetleg sebészi eltávolítás jöhet szóba. Tenyéri és talpi szemölcsökre is alkalmazható speciális puhító kötés, amelynek használatával a felpuhult bőrképlet könnyebben eltávolítható.

  • Uszodaszemölcs (molluscum contaginosum)

Az uszodaszemölcs általában nem egyetlen bőrnövedékként jelentkezik, hanem egyszerre több is megjelenik a bőrön, elsősorban a karon, a lábon, a háton, a hason. Elsősorban a gyerekeken bukkannak fel ezek a fényes felületű, félgömb alakú kinövések, amelyeket egy vírus terjeszt. Ez a vírus – amely a többi szemölcs okozójától eltérően nem humán papilloma, hanem egy himlővírus – rendkívül könnyen bejut a víztől felázott bőrbe.  
Eltávolítása
Történhet gyógyszeres ecsetelővel vagy orvos által ún. Volkmann-kanállal, fagyasztással, lézerrel.

  • Lógó szemölcs (fibroma pendulum)

Az arcon, nyakon, állon és szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök képződhetnek az összefekvő területeken irritáció miatt. Téves az a közhiedelem, hogy nagyon könnyen terjednek egyik testrészről a másikra és emberről emberre is, melyhez elég csupán megérinteni az adott személyt. Ezzel szemben ezek nem vírusos eredetűek és nem adhatóak át, valamint orvosi szempontból nem igényelnek kezelést, csupán akkor távolítjuk el elektromos vagy lézeres eszközökkel, fagyasztással, ha zavarják a pácienst. A közönséges szemölcsre alkalmazott ecsetelőkkel azonban nem ajánlott kezelni, mert csúnya nyomot hagyhat. 

  • Nemi szemölcs (condyloma)

A nemi szervek környékén kávébarna vagy bőrszínű, puha, barázdált felszínű növedékek jelentkezhetnek, amelyek csak és kizárólag nemi úton terjednek.
Eltávolítás
Bőrgyógyász és/vagy nőgyógyász javasolhat krémet, ecsetelőt, de történhet fagyasztás, leégetés, lézeres vagy műtéti kiemelés is.

  • Futószemölcs, lapos szemölcs

Könnyen összetéveszthető egy anyajeggyel a futószemölcs, ugyanis alig emelkedik ki a bőrből, barna vagy bőrszínű és többnyire csoportosan fordul elő. Fiatalabbaknál és legyengült immunrendszerű személyeknél gyakoribb, de bárkinek felbukkanhatnak ezek a szemölcsök.
Eltávolítás
Olyan eljárások közül lehet választani, mint a közönséges szemölcsnél.

  • Szeborreás szemölcs (verruca seborrhoica)

Lencse vagy bab alakú, sötét színű bőrelváltozás (időskori szemölcs), amely elsősorban az idősebbeknél alakul kis, és laikusként nehéz lehet megkülönböztetni egy festékes anyajegytől vagy bőrráktól.
Eltávolítás
Fagyasztás, Volkmann-kanál használata, elektrokauter vagy lézeres eltávolítás, sebészeti kimetszés nem indokolt, csak ha diagnosztikai problémát jelent.

A vírusos szemölcsök egyes esetekben maguktól is elmúlnak, és számos hatékony vény nélküli szemölcs-eltávolító szer is kapható. Két esetben érdemes azonban bőrgyógyász segítségét kérni a szemölcs eltávolításhoz– hangsúlyozza dr. Schmidt Emese, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus – Az egyik, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy pontosan mi is a bőrképlet, hiszen nagyon fontos kizárni például a bőrdaganat lehetőségét. A másik, ha makacs, kiújuló szemölcsről van szó, amelynél az otthoni próbálkozások csak elodázzák a gyógyulást, rosszabb esetben még el is terjesztik a vírusfertőzést más testrészekre.

Forrás: Dermatica