Ezért fontos autoimmun betegeknek a D-vitamin pótlás

Az őszi és a tavaszi időszakban mindenkinek fontos a napi D-vitamin pótlásról gondoskodni. Arról, hogy ez miért különösen lényeges autoimmun betegek számára, dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa nyilatkozott.

D-vitamin: nem csak a csontok egészségéért

A D-vitaminról sokáig úgy tudtuk, hogy csak a csontok egészségének megőrzésében, a csontritkulás megelőzésében van szerepe. Az elmúlt évek kutatásai azonban rávilágítottak arra, hogy a D-vitamin valójában hormonként viselkedik a szervezetben, ezáltal pedig az általános egészségi állapotunkat is befolyásolja, nemcsak a csontsűrűségre hat.

 

Dr. Kádár János elmondta, hogy számos, civilizációs betegségnek is nevezett kórkép, mint szív- és érrendszeri megbetegedések, bizonyos rák típusok, allergia, de egyes autoimmun betegségek is összefügghetnek az alacsony D-vitamin szinttel.

Autoimmun betegek D-vitamin szedése

Autoimmun betegeknek fontos a D-vitamin pótlás.

Foto:pixabay.com

A D-vitamin szerepet játszik a szervezet immunfolyamataiban is. Jelenléte a szervezetben szükséges ahhoz, hogy a veleszületett és a szerzett immunitásban a sejtek funkcióját aktiválja, ilyen módon csökkenti a gyulladásos folyamatokat és a sejteket romboló oxidatív stresszt.

 

Fontos szerepe van abban, hogy támogatja az immunrendszert a betegségek megelőzésében és a betegségekkel szemben kialakuló védettség kialakításában. Ezt a funkcióját azonban csak akkor tudja ellátni, ha nem alakul ki D-vitamin hiány, ha megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre a szervezetben.

 

A D-vitamin pótlása autoimmun betegek számára különösen fontos. Több kutatás is ezt igazolta, egy átfogó tanulmányban több autoimmun betegség esetén, így például rheumatoid arthritiskapcsán is vizsgálták a hatását és arra jutottak, hogy a betegek kezelése során mindenképp foglalkozni kell a D-vitamin pótlásával. Segíthet ugyanis megelőzni a betegségek fellángolását és a tünetek rosszabbodását. Azzal kapcsolatban, hogy pontosan mennyi D-vitamint javasolt autoimmun betegeknek szedni, dr. Kádár János elmondta, hogy ez mindig egyéni, a napi dózis beállítása személyre szabottan történik.

Mennyi az ajánlott napi dózis?

A helyes táplálkozás és a szabad levegőn tartózkodás mellett, különösen az őszi és téli időszakban, szeptembertől májusig szükséges a D-vitamin pótlására. Annak eldöntésére, hogy kinek és milyen adagú D-vitamin szedése indokolt, orvosi vizsgálat szükséges, és a vizsgálatok eredményének függvényében lehet a D-vitamin adását elkezdeni.

foto:ThinkstockPhotos

Hiányállapot esetén kezdetben igen magas dózis átmeneti szedésére is szükség lehet, majd a megismételt vérvizsgálat eredménye után lehet beállítani a fenntartó kezelést. Általánosságban felnőtteknek télen napi 3.000 NE-t, nyáron napi 2.000 NE-et adunk.

A D-vitaminról sokáig úgy tudtuk, hogy csak a csontok egészségének megőrzésében, a csontritkulás megelőzésében van szerepe.

Hízáshoz vezet a D-vitamin-hiány

Forrás: Immunközpont