5 tipp, hogy a mentális egészség ne sérüljön a koronavírus alatt

Hogyan maradhat meg a jó közérzet?

A koronavírus járvány komoly hatást gyakorolhat a mentális egészségre is. A félelemmel, stresszel, szorongással való megküzdésnek azonban több módja is lehet.

Nem kérdés: a koronavírus járvány nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészséget is veszélyezteti. A stressz, a félelem, a szorongás ilyen történések esetén természetes érzés, ugyanakkor fontos, hogy mentálisan erősek maradjunk.

A modern élet hektikus, kevés időnk jut arra, hogy hátradőljünk és relaxáljunk. Márpedig ez a mostani helyzet éppenséggel ezt is megköveteli. Az emberek hirtelen otthonaikba szorulnak, s hozzá kell szokniuk az elszigeteltséghez – ami sokaknál óriási változás a korábbi életmódjukhoz képest.

Azt senki sem tudja, meddig tartanak a korlátozások, s ez elég ahhoz, hogy az ember kellemetlenül érezze magát. A kialakult mentális állapot fokozott szívverést, alvási rendellenességeket, emésztési problémákat okozhat, a gyengeség és fáradtság általános érzését válthatja ki.

A fizikai egészség mellett tehát mentális egészségünkre is oda kell figyelnünk ebben az embert próbáló időszakban. Ahhoz, hogy erősek maradjunk, az alábbi tippeket érdemes megfogadnunk.

1.Kell a szünet!

Amellett, hogy természetesen informálódunk, nem tanácsos állandóan követni a híreket, mert aki a hírolvasás és a közösségi média megszállottjává válik ebben az időszakban, az könnyen túl stresszes lehet. Felesleges folyamatosan a frissítéseket böngészni, nem tesz jót a mentális egészségnek. Pánikot és felesleges szorongást okoz.

2.Tudjuk, melyek a hamis hírek

Sajnos, ma is sokan terjesztenek a közösségi médiában álhíreket – ezeknek nem szabad bedőlni, tartsuk távol magunkat tőlük! A megbízható és hiteles forrásokra támaszkodjunk. Jobb képet ad a valóságról, az pedig békét hoz.

3.Tartsuk a kapcsolatot a családdal

Használjuk a koronavírus járvány időszakát arra, hogy beszélgessünk a családdal, barátokkal – még ha személyesen nem is, de a telefon, a videóhívás és a chat is tökéletesen alkalmas erre. Fenntartja megfelelő hangulatunkat, segít felülkerekedni a stresszen és a szorongáson.

4.Végezzünk légzőgyakorlatokat

A mélylégzés technikája mindig segít, ha szorongás, stressz gyötör bennünket – mint ahogyan ez a koronavírus járvány idején jellemző lehet. Végezzünk légzőgyakorlatokat napi rendszerességgel – különösen, ha úgy érezzük, kezd ránktörni a pánik. A mélylégzés lassítja a szívverést és nyugalmat ad.

5.Maradjunk elfoglaltak

Ha továbbra is bőven van mit csinálnunk, kevésbé sújt le bennünket a kialakult helyzet. Takarítsunk otthon, csináljuk meg, amire soha nincs időnk, főzzünk, játsszunk a párunkkal, a gyerekekkel, a házi kedvencekkel. Tartsuk fenn az elfoglaltságokat, így nem lesz időnk a félelemre koncentrálni. Ez fizikailag fitten tart, de mentális egészségünkről is gondoskodik.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php