Ma egy kis ízelítőt kapunk a nyárból

Sok lesz a napsütés, főként a Dunától keletre számíthatunk nappali gomolyfelhő-képződésre. Csapadék nem várható. A Dunántúlon a déli, délkeleti szél megélénkül, az Észak-Dunántúlon megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 14 fok között alakul, de az Északi-középhegység völgyeiben hűvösebb lehet a hajnal. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 29 fok között valószínű.

A jelenlegi időjárási helyzet szervezetünkre gyakorolt hatása közül a napfény szerepe emelhető ki. A derült, napos idő jó hatással van a kedélyállapotunkra, a hangulatunkra, gyorsítja az anyagcserénket, és az erős csontozat kiépítésében nélkülözhetetlen szerepe van. Erős lesz a napsugárzás, így a szabadban tartózkodóknak oda kell figyelniük a sugárzás elleni védekezésre. Lehetőleg világos, természetes anyagú ruházat, széles karimájú kalap, napszemüveg viselésével, de a megfelelő faktorszámú naptej használata is szükséges lehet.

napsutes3

Pollenjelentés
Az elkövetkező napokban a pázsitfűfélék pollenkoncentrációja fokozatosan tovább emelkedik, jellemzően a tüneteket okozó közepes tartományban alakul, sőt helyenként – elsősorban az Alföld déli részén – már a magas szintet is elérheti. Pénteken és szombaton ismét érkezhetnek hazánkba mediterrán eredetű pollenszemek – így például az olajfa és a komlógyertyán pollenszemei is megjelenhetnek a levegőben. Közepes szintet érhet el még a tölgy, valamint a kevésbé jelentős allergének közül az eperfafélék és a fenyőfélék pollenkoncentrációja. Előfordulhat még egy-egy szem a nyír, a kőris és a platán virágporából is. Az útifű és a lórom pollenkoncentrációja csak lassan emelkedik, egyelőre még az alacsony tartományban marad. A kültéri allergén gombák spóraszáma várhatóan emelkedik, a Cladosporium koncentrációja többfelé elérheti a tüneteket okozó közepes szintet.

Forrás: met.hu