S.O.S. kerti teendők!

Márciust elérvén, nemcsak a medve bújik ki barlangjából, hanem lassan a természet is újra életre kel, megjelennek az első hajtások, rügyek és virágok. Ezzel párhuzamosan, ideje elővenni kerti szerszámainkat.

Amint beáll a csapadékmentes idő, kezdjük el az örökzöldek, főleg az erősen vízigényes tuják és sövények öntözését. Ez elsősorban csapadékszegény teleken fontos. Öntözés előtt a növény körüli talajt lazítsuk fel ásóval, hogy a víz könnyebben eljuthasson a gyökerekhez. Az öntözést inkább ritkán, de bőséges vízzel végezzük el. Ez után a talajt istállótrágyával takarjuk le, így nehezebben szárad ki a föld felszíne.

Amikor a talaj teljesen kiengedett, vizsgáljuk meg az ősszel telepített bokrok állapotát. A talaj fellazulásának mértéke határozza meg, hogy elegendő-e a növény töve körül a talaj megtaposása, vagy újra kell ültetnünk a bokrokat. Az ősszel nem visszametszett, újonnan telepített díszcserjéket legkésőbb március végéig metsszük vissza. A törpecserjékre és a tűlevelűekre ez nem érvényes.

növény

Az őszi telepítésű cserjék metszésénél figyelembe kell venni, hogy a cserje ágaiból erős vázat szeretnénk képezni, így a gyengén növekedő fajokat egyharmadukig, az erősebb növekedésűeknél pedig felére kell visszavágni. A cserje alakjának kialakítása csak a következő évek feladata.

A hónap vége felé, kedvező időjárás esetén cserjéinket és rózsáinkat ki kell takarni és meg kell metszeni mielőtt a rügyeik túlságosan megduzzadnának. A rózsák főképp azokon a hajtásokon virágoznak, amelyek az előző évi hajtásokból fejlődnek. Annak érdekében, hogy erős, szép és nagy virágot hozó hajtások fejlődjenek, viszonylag erősen metsszük vissza. Március végén az egynyári virágok magjait is elvethetjük. Ilyenek például a nyári viola, az oroszlánszáj, szalmavirág, nárcisz és a rézvirág.Olyan ritkára vessük, hogy minden növénynek legalább 2x2cm terület jusson. Kertünk kivirágzásával, szinte lelkünk is kivirágzik, mutassuk meg, mennyire örülünk a hosszan várt tavasznak.

Forrás: