Vízipisztoly-csata a Dunán

A WWF Magyarország immár hagyománynak számító vízipisztoly-csatával ünnepelte a Nemzetközi Duna Napot.

Az esemény célja azt volt, hogy felhívja a figyelmet a Duna védelmének fontosságára, és az önkéntesség évében minél több szimpatizánst mozgasson meg a természetvédelem jegyében. Emellett sikeresen debütált a WWF legújabb roadshow-ja, amely a vízlábnyom fogalmával és a tudatos vízhasználat ismeretével gazdagítja majd az ország lakosait. Emellett az eseményen részt vettek különleges "stigmát” is kaptak, amelynek viselésével ma maguk is felhívhatják a figyelmet a Nemzetközi Duna Napra.

Az elmúlt hetek kánikulai időjárásában gyakran fohászkodtunk az égiekhez egy hűsítő záporért. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, a WWF Magyarország mégis kísérletet tett a forróság enyhítésére, és a hűsölés mellett még egy fontos ügyre is igyekezett felhívni a figyelmet. A hűsölésből végül a keddi borult időjárásnak köszönhetően teljes lehűlés lett, de a Duna Nap előestéjén tartott program így sem maradt el!

A Duna hazánk legnagyobb folyója, mellékágai, ártéri erdei, gyepei gazdag élővilágot, a kavicságyak mélye pedig hatalmas és olcsón kinyerhető ivóvízkészletet rejtenek. A Szigetköz és az Alsó-Duna szakasz növény- és állatfajok utolsó példányainak nyújt otthont, a Dunakanyar páratlan szépsége hazánk büszkesége, a Duna-menti települések lakóinak számára pedig sokszor a folyó jelenti a legfőbb megélhetést. Az Európát átszelő közlekedési hálózatok (TEN-T) fejlesztési programja azonban egészen más szempontokat vesz figyelembe.

viz46

Az Európai Unió TEN-T fejlesztési terveiben a folyó a Fekete-, és az Északi-tengert összekötő közlekedési folyosóként szerepel. Ám a Duna hajózhatóságának nem megfelelő kialakítása súlyosan károsíthatja a magyarországi Duna-szakasz még meglévő természeti környezetét és élővilágát.

A Nemzetközi Duna Nap tökéletes alkalom felhívni a figyelmet azokra a súlyos problémákra, amelyek veszélyeztetik a folyó élővilágát. A WWF ezúttal a MOME line-nal közösen rendezte meg eseményét, ahol a vízipisztolyozás mellett rugólábasok színesítették a kissé esős kedd estét. Bicikli által működtetett, külön áramot nem igénylő DJ pult szolgáltatta a csata mellé a zenét, de az Atlanti-óceánt 2007-ben átevező Rakonczay házaspár kalandjairól is hallhattunk.

A WWF Vizes Turné programsorozata is ezen a napon indult útnak. „Figyelemfelkeltő kampányunk célja a felelősségtudatos vízfelhasználás népszerűsítése a lakosság körében. Annak érdekében, hogy az üzenet minél többekhez eljusson, a Vizes Turné egész nyáron járja majd az országot, jövőre pedig több környező országba is ellátogat.” – mondta el Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója.

Persze a játékos forma ellenére nem feledkeztünk meg az ügy komolyságáról sem. Szó esett a Duna mellékágainak, szigeteinek jelentőségéről, a Duna Stratégiáról, és a Duna hajózhatóvá tételének problémaköréről is.

Az esemény az esős idő ellenére jól sikerült, közel 100 lelkes „Duna-védő” zúdította egymásra a vízi áldást. Senki sem úszta meg szárazon! Emellett a résztvevők dunás kitűzőkkel távozhattak, amelyet a mai napon, a  jeles dátumon büszkén viselhetnek, jelezvén, hogy nekik fontos a Duna!

Forrás: