Nehezen megy a gépelés? A csuklóban is lehet íngyulladás

A csuklóban jelentkező tendonitis tulajdonképpen íngyulladás, amely jellemzően egy sérülés vagy valamilyen ismétlődő mozdulatsor miatt alakul ki.

Tehát például a napi sokórás számítógép használat miatt gyulladás alakulhat ki, ami akadályozza a további sokórás számítógép használatot. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a hatékony megoldási lehetőségekről beszélt. 

Fájdalom és gyengeség is utalhat íngyulladásra

Az ínszalagok szerepe, hogy összekapcsolják az izmokat a csontokkal, és lehetővé tegyék az ízületeknek a hajlítás és a nyújtás kivitelezését. Éppen sokrétű feladatuk és túlterhelésük miatt azonban nagy az irritáció és a sérülés veszélye, az íngyulladás meglehetősen gyakori kórkép. A csuklóban számos ínszalag található, amelyek bármelyikében kialakulhat tendonitis. A gyulladás legfeltűnőbb tünete a fájdalom, ami tipikusan tompa, és mozgásra felerősödik. A további lehetséges panaszok:

  • A csuklófájdalom oka ízületi gyulladás is lehet.melegség és pirosság a csukló környékén,
  • gyengeség érzés és az ismétlődő mozgások – például gépelés vagy szeletelés – végzésének nehézsége,
  • nyikorgó hang a csukló mozgatásakor.

– Nagyon gyakori, hogy ha a tendonitis túlerőltetés, túlhasználat talaján alakul ki – hangsúlyozza Páll doktor. – Sokan küzdenek ezzel azok közül, akik videójátékoznak, a számítógépen írnak, egeret használnak, olyan sportot vagy foglalkozást űznek, amelyik nagyon igénybe veszi a csuklót, például teniszeznek vagy kalapálással, vágással járó munkájuk van. A gyulladás rizikóját fokozza a csukló rossz tartása, az ízületben jelenlévő anatómiai eltérések, és a sérülések is. 

Házi és profi gyógymódok

Íngyulladásnál segíthet a szteroid és hialuronsav injekció.Ha csak enyhe gyulladásról van szó, segíthetnek a házi gyógymódok. Ennek szellemében egy ideig kerülni kell azt a tevékenységet, ami kiváltotta a túlerőltetést, jegelni lehet a csuklót, ajánlatos lehet csuklószorítót viselni, ami minimalizálja a mozgást, szükség esetén vénynélküli fájdalomcsillapítókkal lehet redukálni a fájdalmat.
– Ha a tendonitis nem javul, vagy ha egy konkrét sérülés miatt alakult ki, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni.  Komolyabb esetekben elrendelhetünk vényköteles gyulladáscsökkentőt, javasolhatunk fizioterápiás eljárásokat, megfontolhatjuk a szteroid injekciók használatát, és hatékony megoldásként szóba jöhet a lágyrészbe adható hialuronsav injekció is. Ez az eljárás harmadával csökkenti a felépülési időt, és javítja a gyógyulás minőségét. Az injekció speciális befecskendezési technikájával ugyanis elérhető, hogy a hatóanyag azonnal és veszteségek nélkül oda jusson, ahol szükség van a gyógyító hatására. Az injekció hialuronsavat tartalmaz, amely a lágyrészek (izmok, ínak, szalagok) alapvető alkotója, így a sérült testrész azonnali regenerációját teszi lehetővé. A hialuronsav emellett gyulladáscsökkentő, aminek köszönhetően már az első injektálás után is mérséklődnek a fájdalmak, de többnyire kúraszerű alkalmazásra van szükség. Ugyanakkor az ínszalagok súlyosabb károsodása esetén előfordulhat, hogy csak a műtét segíthet – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Azzal is számolni kell, hogy bár az íngyulladás tökéletesen elmúlhat, egyes esetekben krónikusan is fennálló problémává válhat. Ebben az esetben különösen fontos a gyógytornász által betanított nyújtó és erősítő gyakorlatokat végezni, ha lehetséges, kerülni az alkart túlterhelő mozdulatsorok ismétlődését, illetve felhagyni az olyan, gyulladást fokozó szokásokkal, mint a dohányzás, a túlzott alkohol- és a feldolgozott élelmiszerek rendszeres fogyasztása.

Forrás: Fájdalomközpont


Egy válasz