Egy csészényi kamu!

Ha az a típus vagy, aki el sem tudja képzelni a reggelt a megszokott koffeinlöket nélkül, valószínűleg már a koffeinmentes kávé gondolatától is elálmosodsz.

Egy új tanulmány szerint azonban nem kell aggódnunk azért, hogy esetleg valaki véletlenül koffeinmentesre cseréli a kávét a főzőben, ugyanis amíg azt hisszük, hogy a koffeines kávét isszuk, valószínűleg ennek megfelelően reagálunk.

Boldogabbá és mentálisan éberebbé válunk, ugyanúgy, mintha valóban egy adag méregerős feketelevest gurítottunk volna le.

Vagyis a kutatók szerint a koffein nem feltétlenül a csészénkben, hanem az elménkben van. A University of London kutatói 88 tizennyolc és negyvenhét év közötti hallgató részvételével vizsgálták ezt a placebo hatást.

kávé3

Az alanyok naponta legalább egy csésze koffeines kávét fogyasztottak szokás szerint. A résztvevők úgy tudták, hogy a kutatók a koffein kedélyállapotra és agyi teljesítőképességre gyakorolt hatását vizsgálják.

A résztvevőket négy csoportra osztották. Az első kettő koffeines kávét kapott, de az egyik csoport tagjai úgy tudták, hogy a kávé koffeinmentes.

A másik két csoport tagjai egy csésze koffeinmentes kávét kaptak, az egyik csoport tagjainak azonban azt mondták, hogy koffeines kávét isznak. A hallgatók öt perc alatt ihatták meg kávéjukat, majd 55 percet pihentek, és tesztekkel vizsgálták kedélyállapotukat és agyműködésüket.

kávé5

Az eredmény azt mutatta, hogy a koffein valós fogyasztása és maga a hit, hogy koffeint fogyasztottak egyaránt javította a résztvevők figyelmét és feladatmegoldó sebességét, amivel pszichomotoros funkciójukat mérték.

Az Appetite folyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt javasolják, hogy ha például házastársunk olyan sok koffeint fogyaszt, hogy már nem tud tőle elaludni, érdemes titokban koffeinmentesre cserélni a kávét. A placebo hatás persze csak akkor működik, ha a fogyasztó nem tud róla, ezért igyekezzünk eltüntetni a koffeinmentes kávé csomagolását, nehogy kiderüljön a turpisság.

Forrás: