Szívügyünk: 5 tévhit, ami a szívvel kapcsolatos!

Teljesen természetes, hogy olykor felmerül bennünk: jól működik-e a szívünk. Néha talán úgy érezzük, túl lassan ver, esetleg túl gyorsan. Valójában több szív-tévhit is létezik, érdemes áttekinteni, melyek ezek.

A szívünk jóléte bizony nem játék. Oda kell figyelnünk rá, fontos észrevenni a jeleket – ha valami nem olyan, amilyennek normális esetben lennie kéne. A pulzussal kapcsolatban sajnos számos tévhit él, érdemes tisztába tenni, mely állítások igazak és melyek nem. Hogy a szívünket biztonságban tudjuk.

1.Szív-tévhit: a normális szívverés 60-100 dobbanás percenként

Ez egy régi vélekedés. Sok orvos szerint ennél kevesebb a normális, az ideális 50-70 dobbanás percenként. A legutóbbi kutatások szerint a percenként 76 dobbanás feletti érték – nyugalmi állapotban – már jelezheti, hogy a szívroham esélyének ki vagyunk téve.

Minél jobb kondícióban vagyunk, annál lassúbb a szívverésünk nyugalmi helyzetben. A szakemberek szerint lehet 80/perc a szívdobbanások száma pihenés közben, de ez nem jelenti azt, hogy egészségesek vagyunk.

2.Szív-tévhit: a szabálytalan szívverés szívrohamot jelez

Amikor a szívverés szabálytalanná válik, csak egyszerűen szívdobogásunk van. Olyan érzés, mintha kimaradnának ütemek vagy felgyorsulna a szívverés. Lüktetésnek is érezhetjük a mellkasunkban ezt a jelenséget. A legtöbb esetben ezek nem életet veszélyeztető érzések – több dolog is okozhatja őket, így például az alkohol, a koffein, a testmozgás, a stressz, a dehidratáció, meditáció, láz, pajzsmirigy-problémák, dohányzás.

Bizonyos étrend kiegészítők is ilyen hatással lehetnek a szívünkre. Így például a kanadai aranygyökér, a közönséges leander, a szúrós gyöngyajak vagy az efedra (csikófark).

Ha tehát szívünk szabálytalanul ver, az nem jelenti, hogy szívinfarktust kaptunk. Ám ha ez egy új tünet, vagy mellkasi fájdalmat, légzési problémát tapasztalunk, orvosra van szükségünk.

szív

3.Szív-tévhit: ha a pulzusunk gyors, túl stresszesek vagyunk

A stressz csupán az egyik dolog, amely emelheti a pulzusszámot. A szívverés gyorsul, amikor mozgunk, izgalomba jövünk vagy szorongunk, szomorúak vagyunk. Már ha felállunk, a pulzus 15-20 másodpercre felgyorsul, mielőtt visszaállna a normálisra. Az időjárás, így például a magas hőmérséklet és a páratartalom szintén emeli a pulzusszámot.

Amennyiben pajzsmirigyre gyógyszert szedünk, a gyors szívverés jelezheti, hogy az túl sok számunkra. Konzultáljunk orvosunkkal!

4.Szív-tévhit: ha a szívverésünk normális, akkor a vérnyomásunk is az

Olykor ez valóban igaz – például, ha éppen edzünk, vagy haragosak leszünk, esetleg félünk, a pulzusszám és a vérnyomás is emelkedik. Ám nem mindig van egymással összefüggésben a kettő. Attól, hogy szívünk szabályosan ver, a vérnyomásunk még nem feltétlenül jó. Túl magas vagy túl alacsony is lehet, anélkül, hogy realizálnánk azt. Fontos rendszeresen ellenőriztetni!

5.Szív-tévhit: ha a szívverésünk alacsony, az gyenge szívet jelez

Ez nem feltétlenül van így. A lassú szívverés, mint feljebb említésre is került, az egészséget és a fittséget mutatja. Egy sportoló szívizma jobb formában van, tehát nem kell keményen dolgoznia az egyenletes szívverésért. Általánosságban, a lassú pulzusszám csak akkor jelent problémát, ha közben elájulunk, légszomjunk van, szédülés jön ránk vagy mellkasi fájdalmat tapasztalunk. Ilyen esetben orvosi segítségre van szükségünk!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php